Správy Regióny

Zastavenie obnovy trate na Špitálskej vníma BSK ako zbytočné, problém je zastávka

Dotknutí obyvatelia podali dve odvolania voči dvom stavebným povoleniam. Prvé sa týka električkových tratí a ich rekonštrukcie. Druhé sa týka zastávky.

Ilustračný obrázok k článku Zastavenie obnovy trate na Špitálskej vníma BSK ako zbytočné, problém je zastávka
11
Galéria

Zastavenie rekonštrukcie električkovej trate na Špitálskej ulici v Bratislave vníma Bratislavský samosprávny kraj (BSK), špeciálny stavebný úrad pre mestské dráhy, ako zbytočné. Problémom podľa neho totiž nie je samotná rekonštrukcia, ale naplánovaná výstavba električkovej zastávky viedenského typu na Špitálskej ulici.

Problémom je zastávka

Práve na túto zastávku podali sťažnosť obyvatelia dotknutého bytového domu. Ak by sa totiž vybudovala, tak ako sa plánovalo, bránila by im dostať sa s autami z dvora na ulicu. S autami by museli totiž prechádzať priamo cez zastávku, na ktorej by stáli ľudia.

„Mali by obrovský problém s vychádzaním zo svojho domu cez zastávku plnú ľudí. Chápem ich odvolanie ako oprávnené. Možno, keby sa tým vážnejšie zaoberali na magistráte, kde to bolo pôvodne smerované už začiatkom augusta, neboli by sme tam, kde sme teraz,“ povedal riaditeľ Odboru dopravy Úradu BSK Ladislav Csáder.

Dotknutí obyvatelia podali dve odvolania voči dvom stavebným povoleniam. Prvé sa týka električkových tratí a ich rekonštrukcie. Druhé stavebné povolenie, voči ktorému sa odvolali, vydal magistrát a týka sa zastávky. „Možno nastal skrat na strane ministerstva dopravy, že zrušil stavebné povolenie BSK na rekonštrukciu koľají, ktoré mierne súvisí, ale nie je úplne závislé od budovania zastávky,“ vysvetlil Csáder. Obyvatelia Špitálskej podľa neho nič proti rekonštrukcii električkovej trate nemajú, problémom bolo pre nich umiestnenie zastávky.

Dohoda medzi obyvateľmi

„Ten postup, ktorý by sme mi veľmi radi dosiahli, je, že by sa zrušilo zastavenie stavebných prác tak, aby sa okamžite mohla električková trať dorobiť. Či bude električková trať tu, alebo o 100 metrov ďalej, sa môže rozhodovať neskôr,“ povedal Csáder s tým, že chcú dosiahnuť, aby boli stavebné práce do zimy hotové.

Podľa predsedu BSK Pavla Freša, ktorý si tento post chce obhájiť aj v novembrových voľbách, je potrebná dohoda medzi obyvateľmi dotknutých domov, Dopravným podnikom Bratislava (DPB), hlavným mestom a BSK na premiestnení zastávky na iné miesto. „Som presvedčený, že keď dosiahneme dohodu s dotknutými ľuďmi, tak dosiahneme rovnako aj dohodu právnu, akým spôsobom spustiť prevádzku električiek,“ podotkol Frešo.

Csáder si myslí, že nájsť technické riešenie ohľadom umiestnenia zastávky si vie predstaviť veľmi rýchlo. „Vidím vždy cestu, že ministerstvo môže svoje rozhodnutie na základe nových skutočností, ktorou by bola dohoda dotknutých subjektov, veľmi rýchlo zrušiť,“ podotkol Csáder.

Rekonštrukcia trate

Rekonštrukciu električkovej trate na Špitálskej ulici dočasne pozastavili začiatkom minulého týždňa. Ministerstvo zastavenie prác požadovalo, pretože podľa neho rekonštrukcia nebola povolená v súlade so zákonom a v procese nastali vážne pochybenia. Vedenie DPB podalo pre vzniknutú situáciu podnet na prokuratúru.

Rekonštrukcia električkovej trate za viac ako 2,5 milióna eur sa začala začiatkom augusta a podľa odhadov mala trvať tri mesiace.

Rekonštrukcia Špitálskej
11
Galéria
Zdroj: bratislava.dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM