Kanaďanky tretíkrát v rade zlaté

Foto: AP Photo/Julie JacobsonVANCOUVER 26. februára (WEBNOVINY) – Hokejistky Kanady sa stali tretíkrát v rade olympijskými víťazkami, keď vo štvrtkovom finále zdolali svoje tradičné rivalky z USA 2:0. Kanaďanky na turnaji vo Vancouveri ani raz neprehrali. Američanky sa druhého olympijského zlata v histórii po Nagane 1998 nedočkali, tentoraz si vybojovali druhé striebro. Kanaďanky vrátili svojim veľkým súperkám prehry z finálových duelov majstrovstiev sveta 2008 a 2009. O ich víťazstve rozhodla dvoma gólmi ešte v prvej tretine Marie-Philip Poulinová. Brankárka Shannon Szabadosová nepustila za svoj chrbát žiadnu z 28 amerických striel.

Kanaďanky a Američanky dominujú suverénne svetovému hokeju. Na olympijských hrách dokázali vyhrať nad niektorým z týchto tímov v histórii iba Švédky v turínskom semifinále. Jedine na ZOH 2006 sa tak na vrcholnom medzinárodnom turnaji (ZOH, MS) nehralo kanadsko-americké finále. Oba tímy odohrali tretie olympijské finále, druhýkrát sa tešili Kanaďanky. Američanky uspeli iba v Nagane 1998.

Kanaďanka Meghan Agostová sa stala najužitočnejšou hráčkou turnaja a s 9 gólmi, čo je nový olympijský rekord, aj najlepšou strelkyňou. V All-Star tíme ju dopĺňajú ešte jej krajanky Szabadosová a Poulinpví a Američanky Angela Ruggierová, Jenny Potterová a Molly Engströmová.

Výsledok – ženský hokejový turnaj:
Finále:
Kanada – USA 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Góly: 14. Poulinová (Botterillová), 17. Poulinová (Agostová)
Vylúčené: 6:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 29:28, rozhodovali: Hoveová (Nór.) – Richardsonová (Kan.), Rolstadová (USA), 16 805 divákov
Zostavy:
Kanada: Szabadosová – MacLeodová, Bonhommeová, Kellarová, Sostoricsová, Mikkelsonová, Wardová – Piperová, Appsová, Wickenheiserová – Agostová, Ouelletteová, Heffordová – Irwinová, Vaillancourtová, Johnstonová – Botterillová, Kingsburyová, Poulinová
USA: Vetterová – Ruggierová, Cahowová, Engstromová, Chessonová, Bellamyová, Weilandová – M. Lamoureuxová, Potterová, Knightová – Chuová, Stacková, Zauggová-Siergiejová – Dugganová, Marvinová, Darwitzová – Lawlerová, Thatcherová, J. Lamoureuxová

Už v 6. min sa dostala do veľkej šance Monique Lamoureuxová, brankárka Shannon Szabadosová, ktorej dala trénerka Melody Davidsonová prekvapupujúco šancu pred ostrieľanou Kim St. Pierrovou, však zasiahla skvele. Oba tímy hrali nervózne, robili veľa individuálnych chýb, nevychádzali im presilovky. Skóre finálového duelu otvorila v 14. min Poulinová po poresnej prihrávke Jennifer Botterillovej, ktorá získala puk po chybe Jennifer Botterillovej pri mantineli. O necelé tri minúty neskôr rozjasala Poulinová zaplnenú halu Canada Hockey Place druhýkrát, keď jej asistovala Meghan Agostová. Oba tímy si v ďalšom priebehu vytvorili šance, ale brankárky Szabadosová a Jessie Vetterová chytali skvele. Američanky začali druhú tretinu náporom, ale svoje príležitosti nevyužili. Hráčky USA neuspeli ani pri presilovke o dve hráčky. V záverečnej tretine aj naďalej dominovali gólmanky, najmä Szabadosová predviedla pár skvelých zákrokov.