Webnoviny - Svet

Prvým finalistom na US Open Del Potro

WEBNOVINY.SK

NEW YORK 13. septembra (WEBNOVINY) – Argentínsky tenista Juan Martin Del Potro sa stal prvým finalistom dvojhry mužov na záverečnom grandslamovom podujatí roka US Open v New Yorku. Turnajová šestka Del Potro si v úvodnom nedeľňajšom semifinále až šokujúco hladko poradil s nasadenou trojkou a šesťnásobným šampiónom z úrovne "veľkej štvorky“, Španielom Rafaelom Nadalom, za 140 minút 6:2, 6:2, 6:2. Súperom mimoriadne disponovaného Argentínčana v pondelňajšom finále bude víťaz druhého semifinále Roger Federer (1-Švajč.) – Novak Djokovič (4-Srb.).

Takmer dvojmetrový tenisový univerzál Del Potro sa ešte ako nie 21-ročný prebojoval do svojho prvého grandslamového finále, zatiaľ čo o viac ako dva roky starší Nadal si na skompletizovanie tzv. kariérneho Grand Slamu práve o newyorský triumf bude musieť opäť minimálne jeden rok počkať. Vlani skončil ľavoruký Španiel na americkej súčasti rovnako ako teraz v semifinále, keď bol nad jeho sily Brit Andy Murray. Vo vzájomnej bilancii s Del Potrom vedie bývalá svetová jednotka už len 4:3.

V zápase odloženom pre dážď zo soboty na nedeľu bol Nadal vyrovnaným súperom Del Potrovi len do úvodného brejku v prvom sete. Od stavu 3:1 Juhoameričan začal hrať svoj životný tenis, na ktorý bojovník Nadal nemal nárok. Del Potro triafal údery s milimetrovou presnosťou tesne nad sieťou a najmä pri svojom podaní nedal súperovi šancu na úspech. Víťaz využil 5 z 15 brejkbalov, kým zdolaný ani jeden z piatich. Nadal urobil na svoje pomery veľký počet 27 nevynútených chýb, pričom zahral len 19 víťazných úderov. U Del Potra bol tento pomer o poznanie lepší 28 / 33. Trápenie rebríčkovo favorizovaného Španiela vyvrcholilo v poslednom geme stretnutia, v ktorom urobil tri nevynútené chyby a jeho súper poľahky premenil prvý mečbal.

Semifinále: Juan Martin Del Potro (6-Arg.) – Rafael Nadal (3-Šp.) 6:2, 6:2, 6:2 za 140 minút