Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: Pred 65 rokmi korunovali britskú kráľovnú Alžbetu II.

Dnešná pranostika vraví: "Aký jún, taký december".Meniny má Xénia, Oxana. Polooblačno až oblačno, na mnohých miestach prehánky alebo búrky. Teploty 23 až 28 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Pred 65 rokmi korunovali britskú kráľovnú Alžbetu II.
Zdroj: TASR

Západ: prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 18 až 15 a najvyššie denné teploty 25 až 28 stupňov C.

Stred: prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 17 až 12 a najvyššie denné 23 až 27 stupňov C.

Východ: prevažne oblačno, možnosť prehánok alebo búrok, najnižšie ranné teploty 17 až 13 a najvyššie denné 23 až 27 stupňov C.

Meniny má Xénia, Oxana

Xénie rozhodne nie sú vyzývavé. Sú veľmi nedôverčivé a obávajú sa veľkých citových vzplanutí. Mali by si správne zadeliť čas. Neprospieva im, ak konzumujú konzervované potraviny.

Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Obľúbené farby Xénie sú zelená a gaštanová, ochranné rastliny štiav, kostihoj, ochranné kamene obsidián, ametyst.

Slovenská špecialistka na turecký jazyk a literatúru XÉNIA CELNAROVÁ, akademická maliarka XÉNIA BERGEROVÁ či kurátorka XÉNIA LETTRICHOVÁ – to je niekoľko žien s menom z druhého júnového dňa.

Ženské meno Oxana je ukrajinskou domácou podobou mena Xénia. S nositeľkami tohto mena sa stretávame výnimočne a oslovujeme ich napríklad Oxanka.

Oxany sú inteligentné, čoho sú si aj vedomé a dávajú to iným pocítiť. Ich pamäti analytického typu nič neujde. Sú kritické, subjektívne a celkovo majú ťažkú povahu.

Svojím dynamizmom vytvárajú ilúziu, že sú v práci nenahraditeľné. Oxany rady robia dve veci naraz. Môžu z nich byť novinárky alebo podnikateľky, no priťahuje ich aj astrológia.

Životaschopnosť Oxany je veľmi dobrá, ale zdravie nestále, priveľmi ovplyvňované náladami. Potrebujú uvoľnenie, odpočinok a veľa spánku. Mali by zachovávať pravidelnú životosprávu.

Stalo sa doma

1384 – Uhorská kráľovná Mária potvrdila mestské výsady Žiliny.

1945 – Československá vláda a Predsedníctvo Slovenskej národnej rady (SNR) uzavreli tzv. prvú pražskú dohodu, ktorá sa týkala právomocí a postavenia slovenských orgánov.

2006 – V Bratislave na Hviezdoslavovom námestí odhalili sochu svetoznámeho dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.

2008 – Svetová banka (SB) zatvorila svoju kanceláriu na Slovensku. Súviselo to zo zmenou postavenia SR v rámci banky z prijímateľa na poskytovateľa rozvojovej pomoci. V tejto súvislosti na Slovensko pricestoval viceprezident SB pre krajiny Európy a strednej Ázie Shigeo Katsu, ktorý sa stretol aj s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom.

Stalo sa vo svete

1896 – Taliansky elektrotechnik a vynálezca Guglielmo Marconi získal prvý patent na komunikačný systém pomocou elektromagnetic­kých vĺn.

1924 – Americký Kongres priznal občianske práva všetkým americkým Indiánom.

1932 – Novozélandský inžinier, major Frank Holmes, prvýkrát narazil v Bahrajne na ropu.

1948 – V Nemecku popravili osobného lekára Adolfa Hitlera Karla Brandta.

1953 – V londýnskom Westminsterskom opátstve korunovali britskú kráľovnú Alžbetu II. Na tradičnom obrade sa zúčastnilo 7600 hostí a vysielala ho televízna spoločnosť BBC.

Skladba dňa

1941 – Charlie Watts (rodený Charles Robert Watts), Islington, Londýn, hráč na bicích nástrojoch skupiny Rolling Stones. Vyštudoval grafiku na Harrow Art School, už počas školy hral na bicie v skupine Blues By Five, 14. januára 1963 si zasadol za bicie nástroje v skupine Rolling Stones. Koncertnú premiéru mali už pol roka predtým v londýnskom hudobnom klube Marquee 12. júla 1962, 7. júna 1963 vydali prvý singel Come On. Prvú LP platňu Rolling Stones vydali 16. apríla 1964. Prvýkrát viedli anglický rebríček v júli 1964 so skladbou It's All Over Now. Rolling Stones vydali 23 štúdiových albumov, ten najnovší Blue & Lonesome vydali v decembri 2016 a získali zaň cenu Grammy. K diskografii patrí aj 26 kompilačných albumov, najnovší s názvom On Air vyšiel 1.decembra 2017. Pred ním kompilácia GRRR! vyšla v novembri 2012 a ponúka aj dve nové piesne, ktoré kapela nahrala k 50. výročiu založenia. K tomu ešte patrí sedemnásť live albumov, ten najnovší Sticky Fingers Live at Fonda Theatre (From The Vault Collection) vyšiel v septembri 2017. Dokumentom o jednej z najstarších svetových skupín je aj koncertný film Shine A Light z roku 2008, ktorý o Rolling Stones natočil americký režisér Martin Scorsese (1942). Je zostrihom z dvoch koncertov, ktoré kapela odohrala v newyorskom Beacom Theatre. V americkej singlovej hitparáde mali 43 skladieb, osem z nich na prvom mieste, v americkej 41 piesní a rovnako osem na prvom mieste. V roku 1989 ich uviedli do Rokenrolovej siene slávy. Rolling Stones boli po viac ako päťdesiatich rokoch prvou skupinou anglo-amerického teritória, ktorá prišla na Kubu, 25. marca 2016 vystúpili v Havane, na ich koncert prišlo pol milióna divákov. Koncert vydali na CD a DVD Havana Moon. Kapela je opäť na turné, má názov No Filter Tour, začali ho 9. septembra 2017 v Hamburgu a skončia 8. júla tohto roku vo Varšave.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM