Prokop Slováček Zo Slovenska

Slovákov ovláda strach, že ostanú bez peňazí a chudobní

Takmer sedem z desiatich Slovákov má strach z finančnej tiesne a chudoby. Obavy a neistoty spájané s budúcnosťou pritom rieši 66 % Slovákov.

Ilustračný obrázok k článku Slovákov ovláda strach, že ostanú bez peňazí a chudobní
Zdroj: TASR

Medzi najčastejšie obavy patrí strach z toho, že sa ocitneme vo finančnej tiesni, alebo sa dostaneme do pásma chudoby. Obáva sa toho až 69 % Slovákov. Strach z chudoby majú pritom častejšie ženy a ľudia s nižším vzdelaním.

Môže za to konzumná spoločnosť

„Súčasná konzumná spoločnosť potrebu finančnej istoty umocňuje. V podvedomí zakorenená obava z neistej budúcnosti, či už ide o vyhliadky na dôchodok alebo o finančné zabezpečenie potomkov, potom môže mátať aj v hlavách inak spokojných ľudí,“ konštatuje Miroslav Ovčarik, manažér spoločnosti Pioneer Investments. Prieskum pre ňu zrealizovala spoločnosť StemMark v júli tohto roka.

Viac ako polovica opýtaných, teda 56,6 %, cíti neistotu a strach aj z dlhodobej choroby alebo z ďalšieho politicko-ekonomického vývoja v Európe a vo svete. Nezanedbateľná je aj obava z vojnového konfliktu a straty slobody, ktorú pociťuje 51 % opýtaných. Na ďalších priečkach sa umiestnila obava zo straty zamestnania, ktorú má 50,5 % opýtaných, ale aj neistota a strach z rozpadu partnerského vzťahu a zo samoty, ktorú pociťuje tretina respondentov.

Prečítajte si aj: Predaju slovenských výrobkov má pomôcť nový fond. Zaberie marketing a kampane?

Veríme, že bude lepšie

Aj napriek obavám, ktoré Slováci majú, 37,5 % opýtaných očakáva, že sa ich situácia v horizonte piatich rokov výrazne zlepší. Najviac tomu veria mladí do 29 rokov, vo vekovej skupine 45 až 60 rokov už percento veriacich na zlepšenie výrazne klesá. Až na 6 percent.

Ľudia sú však presvedčení, že ich finančná situácia ako aj spoločenské postavenie sa môže zlepšiť vďaka vzdelaniu. Presvedčených je o tom 28,5 % respondentov. „Lepšia finančná situácia býva často spájaná s vyšším vzdelaním. Je potrebné si uvedomiť, že k všeobecnému vzdelaniu a rozhľadu dnes nevyhnutne patrí aj finančná gramotnosť, teda orientácia vo finančných otázkach a schopnosť efektívne riadiť svoje osobné financie,“ dodáva Ovčarik.

Prečítajte si aj: Nenechajte sa oklamať podvodníkom! Na Slovensku úraduje falošný exekútor

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM