Slovinci zdolali Poliakov a stále môžu vyhrať 3. skupinu

MARIBOR 9. septembra (WEBNOVINY) – Futbalisti Slovinska zvíťazili v stredajšom kvalifikačnom zápase o postup na budúcoročné majstrovstvá sveta v Juhoafrickej republike na domácom trávniku v Maribore nad Poľskom presvedčivo 3:0 (2:0). Slovinci sa vďaka tomuto víťazstvu vyšvihli na druhú priečku aktuálnej tabuľky 3. kvalifikačnej skupiny, Poliaci naopak klesli na 5. miesto už bez šance postúpiť na svetový šampionát z 1. miesta. Slovinskí futbalisti sa stanú víťazom skupiny s priamym postupom na MS 2010 len v prípade, že v zostávajúcich dvoch zápasoch kvalifikácie získajú maximálny počet 6 bodov. Aktuálni lídri Slováci však už nesmú zabodovať.

Už v 12. min rozjasal vypredaný štadión Ljudski vrt Zlatko Dedič. Ušiel Dariuszovi Dudkovi a prudkou strelou popod pravú ruku vybehnuvšieho brankára Artura Boruca otvoril skóre zápasu. Poľský gólman nemal pri tejto situácii celkom čisté svedomie. Slovinci dostali krídla a zatlačili Poliakov do defenzívy. Severní susedia Slovenska akoby strácali prehľad, zle riešili vzniknuté situácie, občas pôsobili doslova bezradným dojmom. V záverečnej minúte prvého polčasu sa domáci opäť radovali. Z bleskovej akcie po ľavej strane Kirm ideálne prihral Milivoje Novakovičovi a ten prakticky do prázdnej bránky zvýšil na 2:0. Holandský tréner Poliakov Leo Beenhakker v snahe zvýšiť útočnú silu svojho tímu poslal v druhom polčase do hry troch ofenzívne ladených hráčov. V 63. min však prišiel ďalší úder domácich. Domáci doslova rozleptali obranu hostí. Loptu do siete bezmocného Boruca dostal po Kirmovej prihrávke Valter Birsa. Sllovinci sa upokojili, hostia rezignovali. Od tretieho gólu sa už zápas iba dohrával. V nadstavenom čase mohol zmierniť prehru „bielo-červených“ Smolarek, ale v súboji so slovenský brankárom Handanovičom ťahal za kratší koniec.

Slovinsko – Poľsko 3:0 (2:0) Góly: 12. Dedič, 45. Novakovič, 62. Birsa, ŽK: 9. Dedič, 39. Brečko – 39. Blaszczykowski, 45. Obraniak, rozhodoval: William Collum (Škót.)