Správy Zo zahraničia

Česi už majú nového prezidenta: FOTO a VIDEO z veľkolepej inaugurácie Petra Pavla

Na príchod Petra Pavla s manželkou na Pražský hrad sa prišli pozrieť aj zvedaví Česi.

Ilustračný obrázok k článku Česi už majú nového prezidenta: FOTO a VIDEO z veľkolepej inaugurácie Petra Pavla
10
Galéria
Zdroj: TASR/AP

Na Pražskom hrade sa začala spoločná schôdza oboch komôr českého parlamentu, počas ktorej zvolený prezident Petr Pavel zloží sľub a stane sa novou hlavou štátu. Na ceremónii vo Vladislavskej sále je prítomných asi 800 pozvaných hostí vrátane Pavlových predchodcov Miloša Zemana a Václava Klausa, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Bývalí českí prezidenti

Krátko po 14.00 h do sály vstúpili najvyšší ústavní činitelia v protokolárnom poradí – predseda Senátu Miloš Vystrčil a predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová, za nimi premiér Petr Fiala a následne predseda Ústavného súdu Pavel Rychetský s manželkou.

Potom svoje miesta v predných radoch zaujali bývalí prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus spolu s manželkami a tiež vdova po Václavovi Havlovi Dagmar Havlová.

Veľkolepá inaugurácia

Schôdza by mala trvať približne 50 minút. Potom Pavel s manželkou opustí Vladislavskú sálu a spolu pôjdu pozdraviť ľudí z balkóna na Treťom nádvorí Pražského hradu. Týmto gestom Pavel symbolicky nadviaže na prvého českého prezidenta Václava Havla, ktorý verejnosť zdravil z toho istého miesta. V tomto bode programu avizoval Pavlov tím prekvapenie.

V sprievode náčelníka generálneho štábu Karla Řehku pôjde následne špalierom bojových zástav k soche T. G. Masaryka na Hradčanskom námestí, kde položí kvety a pozdraví sa s verejnosťou. Tam by malo nastať ďalšie prekvapenie.

O 15.30 h sa začne v Španielskej sále menej formálne stretnutie pri čaši vína, na ktoré je pozvaných asi 2500 hostí. Slávnostný deň sa skončí ekumenickou modlitbou za vlasť a prezidenta v Katedrále svätého Víta.

Prvý prejav

Petr Pavel chce do najvyššej ústavnej funkcie v krajine priniesť dôstojnosť, rešpekt, slušnosť a ďalšie hodnoty, ktoré podľa neho v posledných rokoch zjavne strácali na dôležitosti. Vo svojom inauguračnom prejave ďalej vyhlásil, že aj v českej politike sa často presadzovali populisti, ktorých úspech sa opieral o manipulácie a šírenie strachu, pričom on na to nikdy nepristúpi.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a na Facebooku.

Zdroj: TASR/AP

Zostaňte v obraze! Ďalšie správy z domova i zo sveta

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM