Ilustračný obrázok k článku Hygienici dali ZELENÚ ďalším kúpaliskám: Kde sa môžete kúpať a kde je ZLÁ kvalita vody?
Zdroj: Dnes24.sk

Hygienici dali ZELENÚ ďalším kúpaliskám: Kde sa môžete kúpať a kde je ZLÁ kvalita vody?

Ak sa chystáte na kúpaliská či prírodné vodné plochy, je potrebné sledovať kvalitu ich vody.

Zo Slovenska Magazín
Zo Slovenska Magazín

Hygienici dali ZELENÚ ďalším kúpaliskám: Kde sa môžete kúpať a kde je ZLÁ kvalita vody?

Ak sa chystáte na kúpaliská či prírodné vodné plochy, je potrebné sledovať kvalitu ich vody.

Ilustračný obrázok k článku Hygienici dali ZELENÚ ďalším kúpaliskám: Kde sa môžete kúpať a kde je ZLÁ kvalita vody?
Zdroj: Dnes24.sk

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) povolili k štvrtku (8. 7.) prevádzku ďalších umelých a prírodných kúpalísk. RÚVZ zároveň počas kúpacej sezóny vykonávajú aj naďalej štátny zdravotný dozor na povolených kúpaliskách.

Vzorky vôd odoberali aj na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. Pre TASR to uviedla Zuzana Matkovská z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Na základe odberov vzoriek bola vyhovujúca kvalita vody na kúpanie na ôsmich prírodných kúpaliskách: BA – Zlaté Piesky, Slnečné jazerá, TT – RO Kunovská priehrada Sobotište, ZA – Liptovská Mara – Liptovský Trnovec, BB – Teplý vrch – Pláž ORMET, Teplý vrch – Pláž Drieňok, Zelená voda – Kurinec, PO – Veľká Domaša – Tíšava.

Umelé kúpaliská

Povolenie na prevádzku malo na konci 27. týždňa 151 umelých kúpalísk a 511 bazénov. Do prevádzky boli v tomto týždni uvedené napr. bazény a kúpaliská: Letné kúpalisko Spišská Nová Ves, Termálne kúpalisko Retro Thermal Diakovce, LK Sigord, Dobrá Voda, vonkajší bazén pri Vile 27 v Tajove, LK Mesta Vranov nad Topľou i nové UK Majerovský kaštieľ v Majerovciach (okres Vranov nad Topľou). Do prevádzky bol uvedený aj nadzemný vonkajší bazén pri Hoteli BIELA MEDVEDICA v Bystrej, ktorý budú využívať na kúpanie len ubytovaní hostia v hoteli Biela Medvedica.

Dňa 9.7.2021 je plánovaný začiatok prevádzky na Kúpalisku Kežmarok.

Kde voda nevyhovuje?

„Na Vinianskom jazere sa neodporúča kúpanie a vodné športy pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom, na základe nevyhovujúcich výsledkov vody na kúpanie z dôvodu zvýšeného počtu cyanobaktérií,“ spresnila Matkovská.

Voda nevyhovuje hygienickým požiadavkám na prírodných vodných plochách Tona Šurany, rekreačná oblasť Gazarka Šaštín – Stráže, vodná nádrž Brezová pod Bradlom a na všetkých troch odberných miestach vodnej nádrže Ružín v okrese Gelnica.

Na základe odberov vzoriek vôd na kúpanie bola podľa Matkovskej zistená zvýšená farba v Plaveckom Štvrtku a Malých Levároch, znížená priehľadnosť vody na vodnom diele Kráľová, Kaskády a na Šintavských baniach.

Dovolenka na Slovensku?

Zvýšený fosfor a dusík

Zvýšený celkový fosfor a dusík eviduje ÚVZ na Laborci Humenné a zvýšenú farbu na Lipovine – Bátovce. „Zvýšená farba, zvýšený celkový fosfor a dusík patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a sú vyšetrované nad rámec povinných ukazovateľov,“ vysvetlila Matkovská.

Počas kúpacej sezóny 2021 však nebude na kúpanie využívaná vodná nádrž Ružiná z dôvodu rekonštrukcie. Mimo prevádzky bude aj vodná nádrž Opatová v Trenčíne.

Povolenie na prevádzku malo k štvrtku (8. 7.) 151 umelých kúpalísk a 511 bazénov. Od 30. júna 2021 je prerušená prevádzka krytej plavárne v Spišskej Novej Vsi z dôvodu rekonštrukcie kúpaliska.

Opakovaný odber vo wellness

RÚVZ tiež vykonali viaceré kontroly na kúpaliskách, ktoré sú v prevádzke. Prekročenie mikrobiologických ukazovateľov kvality vody na kúpanie bolo preukázané na základe ostatných odberov napríklad v plaveckom bazéne vo Wellness Santovka, plaveckom aj neplaveckom bazéne na termálnom kúpalisku Chalmová, vonkajšom neplaveckom bazéne vo Wellness centre Patince, oddychovom bazéne na letnom kúpalisku Stropkov, bazéne pre deti v Thermalparku Nitrava.

„Na kúpaliskách boli nariadené opatrenia a opakovaný odber vzoriek na kontrolu kvality bazénovej vody,“ dodala Matkovská.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín