Zo Slovenska Magazín

Hygienici dali ZELENÚ ďalším kúpaliskám: Kde sa môžete kúpať a kde je ZLÁ kvalita vody?

Ak sa chystáte na kúpaliská či prírodné vodné plochy, je potrebné sledovať kvalitu ich vody.

Ilustračný obrázok k článku Hygienici dali ZELENÚ ďalším kúpaliskám: Kde sa môžete kúpať a kde je ZLÁ kvalita vody?
Zdroj: Dnes24.sk

Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) povolili k štvrtku (8. 7.) prevádzku ďalších umelých a prírodných kúpalísk. RÚVZ zároveň počas kúpacej sezóny vykonávajú aj naďalej štátny zdravotný dozor na povolených kúpaliskách.

Vzorky vôd odoberali aj na prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. Pre TASR to uviedla Zuzana Matkovská z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Na základe odberov vzoriek bola vyhovujúca kvalita vody na kúpanie na ôsmich prírodných kúpaliskách: BA – Zlaté Piesky, Slnečné jazerá, TT – RO Kunovská priehrada Sobotište, ZA – Liptovská Mara – Liptovský Trnovec, BB – Teplý vrch – Pláž ORMET, Teplý vrch – Pláž Drieňok, Zelená voda – Kurinec, PO – Veľká Domaša – Tíšava.

Umelé kúpaliská

Povolenie na prevádzku malo na konci 27. týždňa 151 umelých kúpalísk a 511 bazénov. Do prevádzky boli v tomto týždni uvedené napr. bazény a kúpaliská: Letné kúpalisko Spišská Nová Ves, Termálne kúpalisko Retro Thermal Diakovce, LK Sigord, Dobrá Voda, vonkajší bazén pri Vile 27 v Tajove, LK Mesta Vranov nad Topľou i nové UK Majerovský kaštieľ v Majerovciach (okres Vranov nad Topľou). Do prevádzky bol uvedený aj nadzemný vonkajší bazén pri Hoteli BIELA MEDVEDICA v Bystrej, ktorý budú využívať na kúpanie len ubytovaní hostia v hoteli Biela Medvedica.

Dňa 9.7.2021 je plánovaný začiatok prevádzky na Kúpalisku Kežmarok.

Kde voda nevyhovuje?

„Na Vinianskom jazere sa neodporúča kúpanie a vodné športy pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom, na základe nevyhovujúcich výsledkov vody na kúpanie z dôvodu zvýšeného počtu cyanobaktérií,“ spresnila Matkovská.

Voda nevyhovuje hygienickým požiadavkám na prírodných vodných plochách Tona Šurany, rekreačná oblasť Gazarka Šaštín – Stráže, vodná nádrž Brezová pod Bradlom a na všetkých troch odberných miestach vodnej nádrže Ružín v okrese Gelnica.

Na základe odberov vzoriek vôd na kúpanie bola podľa Matkovskej zistená zvýšená farba v Plaveckom Štvrtku a Malých Levároch, znížená priehľadnosť vody na vodnom diele Kráľová, Kaskády a na Šintavských baniach.

Dovolenka na Slovensku?

Zvýšený fosfor a dusík

Zvýšený celkový fosfor a dusík eviduje ÚVZ na Laborci Humenné a zvýšenú farbu na Lipovine – Bátovce. „Zvýšená farba, zvýšený celkový fosfor a dusík patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a sú vyšetrované nad rámec povinných ukazovateľov,“ vysvetlila Matkovská.

Počas kúpacej sezóny 2021 však nebude na kúpanie využívaná vodná nádrž Ružiná z dôvodu rekonštrukcie. Mimo prevádzky bude aj vodná nádrž Opatová v Trenčíne.

Povolenie na prevádzku malo k štvrtku (8. 7.) 151 umelých kúpalísk a 511 bazénov. Od 30. júna 2021 je prerušená prevádzka krytej plavárne v Spišskej Novej Vsi z dôvodu rekonštrukcie kúpaliska.

Opakovaný odber vo wellness

RÚVZ tiež vykonali viaceré kontroly na kúpaliskách, ktoré sú v prevádzke. Prekročenie mikrobiologických ukazovateľov kvality vody na kúpanie bolo preukázané na základe ostatných odberov napríklad v plaveckom bazéne vo Wellness Santovka, plaveckom aj neplaveckom bazéne na termálnom kúpalisku Chalmová, vonkajšom neplaveckom bazéne vo Wellness centre Patince, oddychovom bazéne na letnom kúpalisku Stropkov, bazéne pre deti v Thermalparku Nitrava.

„Na kúpaliskách boli nariadené opatrenia a opakovaný odber vzoriek na kontrolu kvality bazénovej vody,“ dodala Matkovská.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM