Eliška Šándorová Rôzne Zo Slovenska

Katarínou začínajú Stridžie dni a končia tancovačky, blíži sa adventné obdobie

Predvianočné obdobie bolo vždy plné ochrannej a ľúbostnej mágie. Aktivita nepriaznivých síl sa viazala hlavne na Stridžie dni, ktoré začínali na Katarínu.

Ilustračný obrázok k článku Katarínou začínajú Stridžie dni a končia tancovačky, blíži sa adventné obdobie
9
Galéria

Novembrové dni sa skracujú, hmlisté rána sú čoraz studenšie a na začiatku decembra už cítiť vo vzduchu sneh. Prichádza zima. Toto ročné obdobie vnášalo do života roľníckej rodiny výraznú zmenu.

Zábava pred adventom

V najbližšiu nedeľu začína advent a počas neho boli hlučné zábavy a aj svadby zakázané. Preto sa na Katarínsku tancovačku ponáhľali všetci, ktorí sa chceli ešte vyblázniť a zaspievať si.

"Uvoľnenie z kolotoča hospodárskych prác a zároveň skorý súmrak žičili spoločenskému životu. Oveľa častejšie sa konali rozličné susedské, rodinné či priateľské stretnutia. Osobitnú príležitosť na takéto kontakty ponúkali kolektívne práce – priadky, páračky a podobne, ktorým sa za zimných večerov zamestnávali roľnícke ženy a dievčatá,“ približuje staré zvyky historička a etnologička Katarína Nádaská.

Stridžie dni

Ľudia verili, že obdobie temných a tajomných síl začína na Katarínu (25.11.) a končí v deň zimného slnovratu na svätého Tomáša (21.12.). Toto meno kedysi svietilo v kalendári tri dni pred Štedrým dňom, v súčasnosti pripadá na 7. marec.

Čarom a mágii boli zasvätené aj dni na Ondreja (30. novembra), Barboru (4. decembra), Mikuláša (6. decembra) a Luciu (13. decembra). V tieto dni mali ženy zakázané priasť, tkať, šiť a párať perie.

Žena, ktorá vošla ráno prvá do cudzieho domu, bola považovaná za strigu. Keď vošiel do domu muž v kožuchu, znamenalo to chorobu. Do domu musel na Katarínu vždy vkročiť prvý muž, žena by priniesla škody v podobe porozbíjaného riadu po celý ďalší rok.

Zdroj: TASR

Katarínska zábava

Celú katarínsku zábavu mali v ten deň na starosti ženy, pretože platilo tzv. „ženské právo“. Ženy platili za hudbu muzikantom a svojim partnerom pripravovali občerstvenie a pri tancovačke si sami vyberali s kým budú tancovať. Iba o pol noci sa vyhlásila pánska volenka. Dievčatá dávali tanečníkom malé darčeky, väčšinou slávnostné pečivo.

Požehnanie vína

Katarínske požehnanie mladého vína sa už 16 rokov traduje v obci Tekovská Breznica (okres Žarnovica). Zakladateľom tradície je vinár a tunajší rodák Tibor Ruman s otcom, ktorý bol kedysi v miestnej škole učiteľom a riaditeľom. Tohtoročné požehnanie pripadne na sobotu 26. novembra.

Okrem požehnania a vyhodnotenia vinárskeho roka je už tradične súčasťou podujatia aj degustácia. „Každý z obce, kto si doma robí víno, ho prinesie a následne sa degustuje,“ priblížil pre TASR starosta Jozef Dolinaj.

Ilustračné foto, TASR

Stridžie dni na Katarínu
9
Galéria
Zdroj: Dnes24/TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie