Na Železnej studienke migrujú mladé žabky z rybníkov do lesa. Poradíme, ako im pomôcť

Mladé žabky sú veľmi krehké a drobné. Ak chcete byť nápomocní, nechytajte ich do rúk. Mohli by ste im ublížiť.

Aktualizované

Tento rok sa na Železnej studienke uskutočnil už 33. ročník akcie „Pomoc ropuchám pri jarných migráciách“, ktorú organizujú členovia Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Miniopterus. Jej cieľom je záchrana ropuchy obyčajnej a čiastočne aj skokana hnedého.

Nebezpečná cesta

Dobrovoľníci na miestach najmasovejšej migrácie žiab cez cestu na Železnej studienke najskôr postavili zábrany, potom prenášali žaby cez cestu do rybníkov. V poslednej fáze pomoci, kedy žaby po nakladení vajíčok začali opúšťať rybníky, zábrany odstránili.

Nie je ale isté, či mysleli aj na to, že z nakladených vajíčok sa čoskoro vyliahnu žubrienky a zo žubrienok vyrastú malé žabky, ktoré sa budú chcieť vrátiť do lesa. Prekážkou im je ale nebezpečná asfaltová cesta s autobusmi a cyklistami, ktorú veľké množstvo neprežije.

Na migrujúce mladé žabky upozornila pozorná návštevníčka Železnej studienky na sociálnej sieti: „Najhoršia situácia je pri horných rybníkoch. Za hodinu sme z cesty vyzbierali asi 500 žabiek. Menšie množstvo sme zozbierali aj od parkoviska až po Klepáč,“ opisuje Petra a zároveň vyzýva k ohľaduplnosti a pomoci mladým ropuchám.

„Cyklisti nám nadávali, že sme na ceste. Bežci mali pohŕdavé poznámky. Milí „športovci“. Ak chcete športovať v prírode, základ je chrániť ju. Žabky sú tak malé, že v tej rýchlosti, akou tam jazdíte, nie je šanca sa im vyhnúť. Okrem toho sme našli množstvo zrazených mladých vtáčikov v cyklistických pruhoch,“ apeluje na cyklistov.

Zdroj: bratislava.dnes24.sk

Ako pomôcť?

„Ak máte niekto čas, prosím, choďte pomôcť žabkám k horným rybníkom. Prosím, nebuďte zadubení meštiaci. Na Železnú studienku chodíme všetci radi relaxovať a nájsť pokoj od betónovej džungle. Ak ju však nebudeme všetci spoločne chrániť, dlho nám nevydrží,“ dodala Petra.

Prenos malých žabiek, na rozdiel od prenosu ropúch a skokanov pri jarných migráciách, sa ale podľa Romana Lehotského z organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Miniopterus nerealizuje nikde na Slovensku, ani v zahraničí. „Dôvodom je problematická manipulácia s tak malými živočíchmi, negatívne pôsobenie suchej pokožky človeka na jemnú kožu malých žabiek, či ešte zložitejšiu prípadnú manipuláciu v rukaviciach. Na rozdiel od jarnej migrácie nemajú tieto žabky jednoznačný smer migrácie, čím sa stáva ich prenos veľmi neefektívnym. Navyše migrácia trvá veľmi krátko a jej termín je ťažšie predvídateľný,“ povedal pre Bratislava24.sk.

Ak ale predsa len chcete na vlastnú päsť mladých žabkám pomôcť, robte to veľmi opatrne. Ako na to, poradila Jana Znášiková z Mestských lesov Bratislava: „Žabky sú veľmi malé, preto je potrebné s nimi manipulovať veľmi opatrne. Každé silnejšie pritlačenie môže spôsobiť ich smrť. Malé žabky je potrebné preniesť cez chodníky, alebo cez cestu a vypustiť ich v lese. Nie je možné ich chytať do ruky, je potrebné mať nejakú menšiu nádobu, alebo škatuľku, v ktorej sa dajú preniesť. Najmä pri rybníkoch je ich v tomto období veľké množstvo, preto je potrebné, aby sa ľudia lepšie pozerali pod nohy,“ uviedla pre Bratislava24.sk Znášiková.

„Mestské lesy sa v rámci lesnej pedagogiky zaoberajú aj týmto problémom. Žiaci, ktorí k nám do lesa prídu, pomáhajú malým žabkám pri prekonávaní cesty a nasmerovaní ich do lesa,“ dodala Znášiková.

Foto mladých žabiek: Petra Adamcová, Michala Špačková

Zdroj: bratislava.dnes24.sk