Svet Zo zahraničia

Napätie na Srí Lanke nekončí: Polícia upozornila na možné útoky na mosty

Srílanská polícia v piatok varovala, že islamistickí extrémisti, ktorí počas Veľkonočnej nedele zaútočili v hlavnom meste Kolombo na kostoly a hotely a zabili 257 ľudí, zrejme ešte plánujú v srílanskej metropole aj útoky na mosty. Informovala o tom agentúra AFP.

Ilustračný obrázok k článku Napätie na Srí Lanke nekončí: Polícia upozornila na možné útoky na mosty
23
Galéria

Polícia potvrdila, že v okolí Kolomba nasadila ďalšie jednotky a vyzvala i námorné sily, aby na riekach rozmiestnili viac plavidiel. Srílanská armáda takisto zriadila špeciálne veliteľské centrum na koordináciu protidžihádis­tických operácií. Armáda s pomocou policajtov rozbehla v celej krajine rozsiahle pátranie po teroristoch, ich úkrytoch, výbušninách či zbraniach.

Prezident Maithrípála Siriséna tesne po útokoch povedal, že si myslí, že na Srí Lanke je 140 džihádistov, ktorí podporujú Islamský štát (IS), a vyzval armádu, aby začala po nich pátrať. Odvtedy bolo zadržaných niekoľko stoviek podozrivých; niektorých z nich po vypočutí prepustili. Pri pátraní pomáhajú srílanským orgánom tajné služby USA, Británie či Indie.

Hovorca vlády Rádžitha Senáratna vo štvrtok večer v rozhovore pre AFP uviedol, že stále prebieha pátranie po štyroch teroristoch.

Katolícke školy, ktoré mali znovu otvoriť po predĺžených veľkonočných prázdninách, ostanú zatvorené na dobu neurčitú. Štátne školy majú otvoriť v pondelok za prísnych bezpečnostných podmienok.

Z obáv ďalších útokov vo štvrtok zrušili i nedeľné omše, ktoré sa mali konať po prvý raz od útokov.

K odpáleniu bômb na kostoly a hotely z 21. apríla sa prihlásil Islamský štát, srílanská vláda však pripísala zodpovednosť za tieto činy miestnej skupine Národné monoteistické spoločenstvo (NTJ).

Foto: ilustračné

Bombové útoky na Srí Lanke
23
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie