Zo Slovenska

Potratová tabletka či chirurgický zákrok? Slovenskí odborníci hovoria, čo je menej rizikové

Zástupcovia pôrodníkov a gynekológov sú prekvapení, že napriek svojmu odbornému potenciálu s nimi nie je otázka interrupcií konzultovaná.

Ilustračný obrázok k článku Potratová tabletka či chirurgický zákrok? Slovenskí odborníci hovoria, čo je menej rizikové
Zdroj: TASR/Maroš Černý

Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť považuje využitie potratovej tabletky pod lekárskou kontrolou a v súlade so všetkými odbornými usmerneniami za bezpečnejšie a menej rizikové prerušenie tehotenstva, ako je chirurgický zákrok.

V pondelok to zopakovali jej zástupcovia. Sú znepokojení, že v niektorých médiách či na internete sa s tzv. potratovou tabletkou šíria skreslené informácie.

Skreslené informácie

Zástupcovia pôrodníkov a gynekológov sú prekvapení, že napriek svojmu odbornému potenciálu s nimi nie je otázka interrupcií konzultovaná.

Poukázali aj na interpretáciu analytickej štúdie fínskych autorov publikovanú v časopise Obstetrics and Gynecology, ktorú označili ako nepresnú.

„Spomínaná štúdia fínskych autorov nijakým spôsobom nehodnotí vhodnosť spôsobu vykonania prerušenia tehotenstva. Neposudzuje napríklad včasné chirurgické komplikácie počas samotného chirurgického zákroku či riziká anestézie. Štatisticky hodnotí len niektoré komplikácie. Otázna je interpretácia výsledkov krvácania. Ešte diskutabilnejšie je hodnotenie komplikácií potratu hodnotením podľa počtu návštev u lekára po absolvovaní jednotlivých foriem potratu,“ komentoval prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha.

Presne naopak

Odborníci tvrdia, že táto štúdia vôbec nezohľadňuje možnosť závažných peroperačných komplikácií, ignoruje riziká anestézie pri chirurgickom zákroku, nevenuje žiadnu pozornosť neskorým popotratovým komplikáciám a ich vplyvu na možnosť následného otehotnenia.

„Z vybraných odborných pripomienok jasne vyplýva, že interpretácia štúdie ako jednoznačný dôkaz nevýhodnosti chemického spôsobu prerušenia tehotnosti oproti chirurgickému je podstatne skreslená a preto z odborného hľadiska neprípustná,“ dodal Redecha.

Podľa odborníkov existuje veľké množstvo štúdií, ktoré sú komplexnejšie a dospeli k opačným výsledkom.

Najmodernejšia forma

Medikamentózne vykonanie potratu, teda potratová tabletka, je šetrnejšia k zdraviu žien ako doteraz chirurgický zákrok. Predsedníčka parlamentného zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) to uviedla na pondelkovej tlačovej konferencii.

Odvolávala sa pritom na odborné štúdie. Tvrdí, že kresťanskí politici šíria v prípade potratovej tabletky zavádzajúce informácie.
„Je nehorázne, keď dá niektorá politická strana stanovisko, ktoré je v rozpore s vedeckými dôkazmi,“ uviedla Bittó Cigániková.

Odborné štúdie podľa nej dokazujú, že vykonanie interrupcie pomocou potratovej tabletky má menšie riziká ako chirurgický zákrok, a to napríklad aj v súvislosti s ďalšími tehotenstvami ženy.

„Sme presvedčení, že pokiaľ je (interrupcia) povolená, mala by sa robiť najmodernejšou formou s čo najmenšími následkami,“ zdôraznila. Poukázala tiež na stanovisko Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti

KDH odmieta tabletku

Mimoparlamentné hnutie KDH vyzýva poslancov Národnej rady (NR) SR, aby odmietli pozmeňujúci návrh k novele zákona povoľujúci tzv. interrupčnú tabletku. Hnutie sa obáva zmeny vo vnímaní potratov a znásobenia tlaku na matku zo strany partnera.

Tvrdia, že chemický potrat nie je bezpečnejší ako chirurgický. Upozorňujú na možné psychické i fyzické komplikácie. Samotný návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti podporujú, hoci podľa nich by si téma zaslúžila vládny návrh.

Poslankyňa Národnej rady (NR) SR Anna Záborská (klub OĽANO) v utorok v pléne predložila pozmeňujúci návrh k vlastnej potratovej novele. Povinnosť dvoch lekárskych posudkov pri potrate pre ohrozenie života matky či plodu by sa mala zmeniť na právo.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM