Anton Hrachovský Správy

Slovenská prezidentka prepísala históriu: V Mníchove rečnila o ochrane právneho štátu

Zuzana Čaputová vystúpila na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. V histórii Slovenska prednášala ako prvá hlava štátu na tomto podujatí.

Ilustračný obrázok k článku Slovenská prezidentka prepísala históriu: V Mníchove rečnila o ochrane právneho štátu
Zdroj: TASR

Demokracia je najmä o duchu slobody, spravodlivosti, tolerancie a solidarity, ktorého obranným valom je právny štát. Na to, aby fungoval, potrebujeme zodpovedných politických lídrov, ktorí budú princípy právneho štátu brániť a presadzovať.

V prejave na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii to v nedeľu 16. februára vyhlásila slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Išlo o historicky prvú účasť slovenskej hlavy štátu na tomto podujatí.

Zodpovednosť v troch rovinách

Zodpovednosť politických lídrov má podľa Čaputovej tri roviny. „Prvou rovinou je otázka formálneho nastavenia pravidiel. Zodpovednosť politických lídrov prispieť k tvorbe dobrých zákonov tak, aby garantovali spravodlivosť, istotu a stabilitu,“ zdôraznila.

„Po návrate k demokracii sme veľa energie vložili práve do budovania systému spravodlivosti,“ skonštatovala slovenská prezidentka, podľa ktorej niektoré jeho časti sú v mnohom „moderné, flexibilné a pomerne progresívne.“

V4 a výzvy

Napriek tomu podľa Čaputovej dnes krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) čelia viacerým výzvam, ktoré majú spoločné korene v časoch komunistickej totality. „Výstižne to možno nazvať defenzívnym formalizmom postkomunistickej justície. Jednoducho kombináciou ignorácie ducha zákona a nedostatku odvahy. Najväčšou výzvou sú stále ľudia, ktorí sú často nositeľmi tohto negatívneho dedičstva,“ myslí si slovenská prezidentka.

Funkčná justícia musí preto podľa jej slov stáť na dvoch pilieroch – na nezávislosti a personálnej zodpovednosti.

„Druhá rovina zodpovednosti lídrov je osobná, alebo skôr morálna… Ochrana právneho štátu si vyžaduje lídrov, ktorí pochopia, že sebalimitovanie moci je nevyhnutné pre ochranu a fungovanie demokracie a samotnej krajiny. Vyžaduje si schopnosť odolať lákavému zvádzaniu mocou a nahradiť ho posilnením rešpektu voči pravidlám,“ povedala.

Nárast extrémizmu a populizmu

Za tretiu rovinu zodpovednosti lídrov považuje Čaputová rovinu spoločenskú. Všetci podľa jej slov čelíme nárastu populizmu, extrémizmu, či nezodpovednej rétoriky, ktorá „rozdeľuje naše spoločnosti a pomaly relativizuje, spochybňuje či priamo útočí na hodnoty a pravidlá“.

„Zodpovednosťou politických lídrov je nebáť sa prijať jasné a principiálne postoje ku všetkým prejavom extrémizmu a radikalizmu. Byť schopní zastať sa menšín, ochrániť a vyjadriť solidaritu so všetkými, na ktorých dnes extrémisti a populisti útočia. Poukazovať na manipulácie a lži, za ktorými sa často skrývajú prázdne a plané sľuby,“ zdôraznila.

Čaputová je presvedčená, že okrem dobrých zákonov či nezávislých súdov je hlavná výzva pre dobré fungovanie právneho štátu v našej západnej komunite rešpekt k pravde.

„Osobitne politickí lídri majú zodpovednosť podporovať rešpekt k pravidlám, nepodľahnúť populizmu a neútočiť na niekoho len preto, že to prináša politické body. Pretože lacné zisky na najbližšie štyri roky so sebou často nesú nenapraviteľné škody pre generácie. Je našou úlohou podporovať a chrániť to, čo je nevyhnutnou súčasťou každej zdravej demokracie – nezávislé médiá, či občiansku spoločnosť,“ dodala prezidentka s tým, že bez takejto politickej zodpovednosti nebude západ či Európa, ktorá chráni.

Na 56. ročníku Mníchovskej bezpečnostnej konferencii sa tento rok zúčastňuje niekoľko desiatok lídrov. Ide o jedno z najvýznamnejších stretnutí expertov na bezpečnostnú politiku na svete.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM