MI Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Ukradnuté deti, tisíce vymazaných rodičov - to je naša vizitka

Slovensko je vykresľované ako krajina, kde sa zúfalí rodičia nevedia domôcť kontaktu so svojimi deťmi napriek súdnemu rozhodnutiu.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Ukradnuté deti, tisíce vymazaných rodičov - to je naša vizitka
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Americký portál lareviewofbook­s.org prináša rozsiahlu reportáž o bolestivom vymáhaní rodičovských práv na Slovensku. Autorka sa osobne či telefonicky rozprávala so stovkami zúfalých matiek a otcov, ktorí sa sťažujú na nefungujúci súdny systém, ktorý často neprihliada na záujem dieťaťa. Najefektívnejší spôsob je vraj dieťa uniesť…

Zúfalí rodičia, zúfalé riešenia

Článok lareviewofbooks.org ponúka skutočne množstvo konkrétnych prípadov slovenských i zahraničných rodičov, ktorí sa po rozpade vzťahu nevedia dovolať svojich rodičovských práv na Slovensku.

Jedným z nich je aj islandský otec, ktorý má syna so slovenskou expartnerkou. Po ich rozchode súd chlapca zveril do výchovy otcovi. K matke na Slovensko chodil len na návštevy. Jedného dňa ho však Slovenka odmietla poslať späť na Island, kde mal domov.

„Dobre som vedel, ako funguje slovenský systém. Ak by som to dal na súd, mohol som vyhrať alebo prehrať, ale syna by som už nezískal,“ cituje jeho slová lareviewofbook­s.org.

Islanďan vysvetľuje, že na Slovensku je podľa neho súdne rozhodnutie nevymožiteľné. Ak sa žena rozhodne, že ho nebude ignorovať, nikto ju neprinúti syna vrátiť.

„Môžete sa len opäť obracať na súd, znovu a znovu…“ A preto sa radšej rozhodol syna uniesť, čo považoval za jediné reálne riešenie.

Tisícky prípadov

Skúsenosť islandského otca potvrdzujú v článku aj mnohí ďalší rodičia vrátane slovenských. „Odhadujem, že na Slovensku máme 15-tisíc rodičov, ktorí nemôžu so svojimi deťmi stráviť ani jedinú hodinu za celý rok. Sú úplne vymazaní z ich životov,“ hovorí Igor.

Svoje dve deti nevidel viac ako rok, hoci má v rukách súdne rozhodnutie o striedavej starostlivosti. Napokon si vybojoval šancu ich vídať aspoň 16 hodín mesačne.

„Zbavovanie otcov ich rodičovských práv je na Slovensku bežnou praxou,“ píše autorka článku. Problém sa týka hlavne otcov, ale nevyhýba sa ani ženám. Ako príklad uvádza Beatu Janočkovú, ktorá svojho syna nevidela už dva roky.

„Na Slovensku vyhrávajú kontakty a peniaze,“ hovorí Janočková. Vychádza zo svojej vlastnej skúsenosti s otcom svojich detí. „Zákon slúži len tým rodičom, ktorí majú veľa peňazí a vedia si zaplatiť dobrého právnika. Ale koho zaujíma právo dieťaťa?“

Článok prináša aj reakciu slovenského ministerstva spravodlivosti, ktoré odpovedalo, že nemá žiadnu právomoc vstupovať do nezávislosti súdov na Slovensku. Autorka neponúka druhú stranu príbehov – teda vyjadrenia matiek a otcov, ktorým sa podarilo v bitke o deti vyhrať.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie