Zo Slovenska

Takto vyzerali tie v stredoveku: Na Brekovskom hrade pribudli historické dvere

Brekovský hrad sa môže pochváliť ďalšou novinkou. V rámci jeho obnovy tam pribudla replika stredovekých dverí.

Ilustračný obrázok k článku Takto vyzerali tie v stredoveku: Na Brekovskom hrade pribudli historické dvere
Zdroj: brekov.eu

Na Brekovskom hrade môžete zočiť už aj novú repliku stredovekých dverí. „Na výrobu sa použilo drevené dubové rezivo a kovové dielce vyrobené umeleckým kováčom,“ priblížil riaditeľ Združenia na záchranu Brekovského hradu Stanislav Macinský.

Prvé dvere sa podľa jeho slov spravili minulý rok pri vstupe do pivnice. Tento rok sa podarilo spraviť podobné pri vstupe do vstupnej chodby pivnice. „Dvere aj zárubňa sa nachádzajú na pôvodnom mieste. Našli sa tam odtlačky v múre. Vstupná chodba do pivnice sa zrekonštruovala podľa pôvodných nálezov. Ako však vyzeral vstup budovy a budova nad pivnicou, sa nevie. Pri vstupe bola niekedy pravdepodobne kladka na presun plných sudov do pivnice. Preto sa nakoniec pristúpilo k riešeniu, že zhora bude vidno len trávnatý porast. Nebude to rušiť súčasné pohľady na hrad a pritom to bude funkčné,“ vysvetlil pre náš portál S. Macinský.

„Výrobu a inštaláciu dverí zabezpečilo ZnzBh, na kúpu materiálu prispel darca,“ doplnil. Projekt sa realizoval aj vďaka grantovému programu Šariš ľuďom.

Sledujte nás aj na našom Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Humenného a okolia.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM