Alexandra Húsková Slovensko a EÚ

V Senci úspešne využili peniaze z eurofondov a krajských dotácií. Majú vynovenú školu, škôlku aj námestie

Mesto Senec patrí medzi najúspešnejšie samosprávy v realizácií projektov, na ktoré sú čerpané eurofondy v rámci Operačného programu Bratislavský kraj.

Ilustračný obrázok k článku V Senci úspešne využili peniaze z eurofondov a krajských dotácií. Majú vynovenú školu, škôlku aj námestie
Zdroj: Dnes24.sk

Za 492 600 eur z eurofondov sa podarilo zmodernizovať materskú škôlku na Košickej ulici v Senci, ktorá už bola v zlom technickom stave. Zateplila sa fasáda budovy, vymenil sa odkvapový systém, pribudla nová nadstavba s dvoma triedami.

„Táto škôlka má zhruba 50 rokov. My sme pristavili celú prístavbu a nadstavbu a vytvorili sme 30 miest pre detičky a šesť pracovných miest pre našich ľudí. Vlani sme vytvorili okrem tohto ďalších 90 a ďalších 20 miest a stále máme 150 detí neprijatých. Budeme pracovať ďalej,“ priblížil primátor mesta Karol Kvál.

„Prístavba aj nadstavba boli zrealizovaná z Operačného programu Bratislavský kraj a čo sa týka vybavenia, tam sme použili financie z nášho projektu Naša škôlka – náš kraj vo výške 5000 eur. Čiže máme jeden veľmi pekný priestor pripravený aj zvonka aj zvnútra, aby detičky mohli nastúpiť,“ doplnila vicežupanka Gabriella Németh.

Priestory nadstavby majú plastové okná s izolačným dvojsklom, nové rozvody zdravotechniky, elektroinštalácie a ústredného kúrenia napojené na existujúce rozvody. Na prepravu stravy na poschodie je postavený malý nákladný výťah.

Súčasne sa zrevitalizoval školský dvor, kde pribudlo 16 nových hracích prvkov pre deti a trávnatá dopadová plocha.

Základná škola J. G. Tajovského v Senci má už viac ako 50 rokov a navštevuje ju 1200 žiakov. Na jej rekonštrukciu získalo mesto nenávratný finančný príspevok 577 400 eur z eurofondov z Operačného programu Bratislavský kraj.

Budova je zateplená, čím sa zníži aj energetická náročnosť, zrekonštruované sú aj sociálne zariadenia, jedáleň, inžinierske siete a kanalizačný systém.

V rámci Operačného programu Bratislavský kraj je zrevitalizované aj verejné priestranstvo v centrálnej zóne Senca za 220 196 eur.

Pribudli nové chodníky a spevnené plochy s bezbariérovou úpravou, parkový mobiliár – 22 parkových lavičiek, 21 odpadkových košov, 8 stojanov na bicykle, obnovená je verejná zeleň a tiež doplnená výsadbou listnatých a ihličnatých drevín a rôznych druhov okrasných kríkov.

Obyvatelia a návštevníci môžu využívať aj nové multifunkčné ihrisko pre basketbal, volejbal či tenis, deti sa zas môžu hrať na vynovenom detskom ihrisku s viacfunkčnými zostavami, hojdačkami, kolotočom či fitnes preliezačkou. Okrem toho je zrekonštruované aj verejné osvetlenie.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie