Webnoviny - Svet

V SRo bude koncert k šesťdesiatke šéfdirigenta zboru Opery SND

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Šéfdirigent zboru Opery Slovenského národného divadla (SND) Pavol Procházka oslavuje šesťdesiate narodeniny, k jeho jubileu sa bude konať koncert vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu (SRo) v Bratislave. Viac ako 150 účinkujúcich predvedie diela skladateľovej sakrálnej tvorby – Oratórium Magnificat pre soprán, tenor, miešaný zbor a organ a Stabat Mater pre soprán, alt, tenor, bas, miešaný zbor a orchester. Pod Procházkovou taktovkou sa predstavia tri zbory – Technik Akademik, Miešaný zbor Kysuca a sólisti, zbor a komorný orchester Opery SND. Koncert bude v piatok o 19:00.

Zbormajster, dirigent a skladateľ Pavol Procházka študoval na Konzervatóriu v Žiline a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Pôsobil ako dirigent popredných slovenských speváckych zborov Lúčnica, SĽUK a Technik. V rokoch 1985 až 1990 bol hlavným zbormajstrom Slovenského filharmonického zboru. Od roku 2007 zastáva túto funkciu v Opere SND. Dirigoval stovky koncertov po celej Európe, v Južnej Amerike, Afrike i Ázii. Na konte má veľký počet nahrávok na všetkých druhoch nosičov ako i nahrávok rozhlasových a televíznych. Spolupracoval s poprednými domácimi i svetovými dirigentmi: Claudiom Abbadom, Robertom Benzim, Alainom Lombardom, Ondrejom Lenárdom, Lorinom Maazelom, Liborom Peškom, Ľudovítom Rajterom. Ako prvý slovenský dirigent účinkoval v Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Ríme, kde uviedol jedno z najvýznamnejších diel Claudia Monteverdiho Vesprae della Beata Vergine. Zúčastnil sa na festivaloch Musica Contem poranea v Perugii a Bolzane a od roku 1988 každoročne spolupracuje s festivalom Valle d´Itria v Martina Franca v Taliansku. Osobitné miesto v umeleckom živote Pavla Procházku patrí jeho pedagogickým aktivitám. Tie boli späté v rokoch 1980 až 1998 s VŠMU v Bratislave, od roku 1997 s Akadémiou umení v Banskej Bystrici a v rokoch 2004 až 2007 s Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre.

Dominantný zástoj v kompozičnej činnosti P. Procházku majú vokálne, resp. vokálno-inštrumentálne formy. Z väčších diel je to hudobná rozprávka Maruška na objednávku SĽUK-u, hudobno-scénická freska Legenda potulného tovariša, z novších opusov Omša sv. Martina, Stabat mater, Ecce lignum Crucis a Magnificat.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM