Svet

Erdogan nevylučuje opätovné zavedenie trestu smrti v Turecku

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes povedal, že parlament by mohol prediskutovať zavedenie trestu smrti v krajine.

Ilustračný obrázok k článku Erdogan nevylučuje opätovné zavedenie trestu smrti v Turecku
Zdroj: TASR

Výzvy na takýto krok sa v Turecku objavili po pokuse o štátny prevrat z noci z piatka na sobotu a zopakovali ich aj stúpenci prezidenta na stretnutí s ním večer v Istanbule.

„V demokratickej krajine je právom to, aby bola každá požiadavka posúdená, aby sa o nej hovorilo a diskutovalo,“ uviedol Erdogan vo vystúpení pred prívržencami. Takáto debata by sa mohla uskutočniť v parlamente, dodal s tým, že „nie je potrebné na to dostať odniekadiaľ povolenie“, citovala ho agentúra DPA.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International i viacerí politici v priebehu dňa varovali pred opätovným zavedením trestu smrti v Turecku, kde ho zrušili pred viac než desaťročím. Turecký premiér Binali Yildirim vystúpil pred demonštrantmi, ktorí sa zišli pred parlamentom v Ankare, kde z davu zaznel aj v odkaze na organizátorov prevratu pokrik: „Chceme trest smrti! Chceme trest smrti!“

Hrdlorezi v uniformách

Yildirim reagoval: „Prijali sme vašu požiadavku. Bude urobené, čo je potrebné.“ Premiér predtým vystúpil na mimoriadnom zasadnutí parlamentu, kde poďakoval opozičným stranám a stúpencom v uliciach, ktorí sa postavili proti pokusu o prevrat. Jeho porážka a deň 15. júla bude podľa neho pripomínaný ako „sviatok demokracie“.

V zmienke o pučistoch Yildirim vyhlásil: „Nie sú to vojaci, sú to nenásytní teroristickí hrdlorezi v uniformách.“

Líder hlavnej opozičnej Republikánskej ľudovej strany Kemal Kiličdaroglu vo svojom prejave vyzval na väčšiu demokraciu v Turecku a zdôraznil, že pokus o prevrat, ktorý dôrazne odsúdil, tiež poukázal na dôležitosť slobody prejavu.

Železná vôľa

„Táto udalosť nás zjednotila za spoločnou vecou, a tou je naša oddanosť republike a demokracii. Demokracia však nie je len zákonom vládcov, ale vládou zákona,“ vyhlásil Kiličdaroglu.

Všetky štyri parlamentné strany na dnešnom zasadnutí vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom ostro odsúdili pokus o prevrat a varovali, že každý takýto útok na obyvateľov krajiny alebo parlament narazí na „železnú vôľu Tureckého veľkého národného zhromaždenia vzdorujúceho práve tak, ako dnes“.

Čítajte aj: Štátny prevrat v Turecku: Takmer 300 mŕtvych! Sú Slováci v ohrození?

Vyhlásenie tiež vyzdvihlo turecký štát za neochvejnú vieru v demokraciu a ocenilo občanov za to, že vyšli do ulíc a odporovali prevratu. Turecký minister obrany Fikri Isik večer oznámil, že štátne inštitúcie majú pod kontrolou všetky oblasti Turecka, ktoré podľa neho môže s istotou povedal, že zmarilo pokus o prevrat. Minister však varoval, že úrady musia ostať ostražité.

„Kedykoľvek môže dôjsť k novým skúškam, novým pokusom. Zabránili sme prevratu, je však priskoro povedať, že nebezpečenstvo pominulo,“ dodal Isik.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM