
Ekonomika porastie, ale našinec si môže dovoliť nakupovať čoraz menej
Vlaňajšie spomalenie ekonomického rastu na Slovensku bolo príčinou zníženia čistých vývozov najmä v dôsledku nižšieho zahraničného dopytu.
Ekonomika porastie, ale našinec si môže dovoliť nakupovať čoraz menej
Vlaňajšie spomalenie ekonomického rastu na Slovensku bolo príčinou zníženia čistých vývozov najmä v dôsledku nižšieho zahraničného dopytu.

K tomu sa pričinili aj dočasné domáce faktory, ako zmeny či oneskorenie výroby v automobilovom priemysle zameranom na vývoz. Naznačili vo štvrtok zverejnené zimné prognózy Európskej komisie (EK) na roky 2020 a 2021, podľa ktorých dochádza k zotaveniu vývozov, zmierňuje sa však domáci dopyt.
Komisia skonštatovala, že po silnom raste ekonomiky (4,0 % v roku 2018) sa vlani tento rast výrazne spomalil (2,3 %). Tohto roku by sa podľa prognóz EK situácia nemala meniť (nárast o 2,2 %) a na budúci rok sa situácia mierne zlepší – nárast na úrovni 2,6 %.
Práce bude menej
Predpoklady eurokomisie sú založené na tom, že vývoz sa zotavuje a domáci dopyt sa mierne zmierňuje. Rast súkromnej spotreby sa pravdepodobne zmierni, keďže sa očakáva, že tempo tvorby pracovných miest sa spomalí a rast reálnych miezd sa zrejme ustáli vo verejnom aj v súkromnom sektore.
Očakáva sa, že obchodná bilancia sa v rokoch 2020 – 2021 pomaly zotaví. Nové výrobné kapacity a konkurencieschopný exportný sektor by mali pomôcť výrobkom zo Slovenska získať lepší podiel na vonkajších trhoch. Hlavné riziko pre slovenské hospodárstvo predstavuje zahraničný vývoj a situácia vo svete, pretože ekonomika krajiny je závislá od obchodných vzťahov.
Rast cien
Experti EK pripomenuli, že spotrebiteľské ceny sa na Slovensku v roku 2019 zvýšili o 2,8 % a očakáva sa, že situácia sa mierne zlepší. K celkovej inflácii významne prispel sektor služieb, ceny potravín a energie. Odhaduje sa, že sektor služieb zostane kľúčovým faktorom dynamiky cien, keďže vyšší rast miezd by sa aj napriek spomaľovaniu mal naďalej premietať najmä do cien za služby.
Komisia očakáva, že inflačné tlaky vyplývajúce z cien energií a potravín sa v období najbližších dvoch rokov zmiernia. Celkovo sa očakáva, že inflácia spotrebiteľských cien sa v roku 2020 ustáli na úrovni 2,5 % a v roku 2021 toto číslo bude predstavovať hodnotu 2,2 %.
Dankova SNS mimo parlament a raketový vzostup Matoviča potvrdil aj Focus
Kočner a Rusko: Prokurátor im navrhol 20 rokov natvrdo. Súd čaká finále 2 dni pred voľbami
Fico označil prezidentku za „pani excelenciu zo skládky pezinskej“
- To, čo sľubovali, aj plnia: Tu je dôkaz, že policajti kontrolujú v CIVILE! FOTO
- Od nedele viaceré vlaky nepôjdu. Niekde trvalo rušia železničnú dopravu
- Veľká PRAVDA o plošnom testovaní! Toto Matoviča nepoteší
- POKYNY pri liečbe ochorenia COVID-19: Aké LIEKY a čo všetko máte mať doma?
- Matovič rozohral novú hru. Tlačí na vyriešenie krízy ešte dnes!
- Kritika Sputnika V NIE JE o politike! Čekan vysvetľuje, prečo môže byť vakcína NEBEZPEČNÁ!
- Nová kampaň na odchod premiéra! Ľudia majú hlasovať za Matovičovu demisiu
- Do ulíc sa chystá INVÁZIA policajtov: Za čo všetko vám môžu napariť POKUTY?
- Konečne! Na svete je nová stratégia očkovania: Ministerstvo zatrhlo VÝNIMKY!
- Počas seniorských hodín bude môcť nakupovať aj ďalšia skupina ľudí