Regióny

FOTO: Bardejovčanka víťazkou fotografickej súťaže: Karina získala hneď niekoľko ocenení

Šiestemu ročníku fotografickej súťaže Choď a foť dominovala Bardejovčanka Karina Kaľatová. Mladá fotografka excelovala a jej zábery si vyslúžili viacero ocenení, vrátane ceny Grand Prix.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Bardejovčanka víťazkou fotografickej súťaže: Karina získala hneď niekoľko ocenení
3
Galéria
Foto: Karina Kaľatová / Zdroj: KOCR Severovýchod Slovenska

Súťaž pre amatérskych i profesionálnych fotografov o najkrajšie fotografie Prešovského kraja s názvom Choď a foť sa teší obrovskej popularite a záujem o ňu každoročne rastie. Do šiesteho ročníka bolo prihlásených 493 fotografií od 155 autorov. Informovala o tom Barbora Čechová z Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.

Predsedom odbornej poroty bol opäť známy fotograf Ján Štovka, ktorý má na konte viacero celosvetových ocenení za svoju tvorbu: „Opäť sa ukázalo, že rozmanitosť kultúrneho a prírodného bohatstva Prešovského kraja je nevyčerpateľná, čo sa fotografie týka. Veľmi oceňujem, že som mal možnosť hodnotiť veľmi veľa dobrých fotografií, pri ktorých bolo vidieť autorov zámer odfotografovať danú vec inak, zmeniť uhol pohľadu. To svedčí o tom, že fotografi pri komponovaní premýšľajú, aby sa ich snímka odlíšila od podobných záberov“. Odbornú porotu doplnili členovia Asociácie profesionálnych fotografov SR Gabo Lipták, Stano Mihalík a predseda Fotoklubu PAF Prešov Slavko Hudák.

K najčastejšie fotografovaným lokalitám patrili Vysoké Tatry a Pieniny. Nechýbali drevené kostoly, UNESCO pamiatky, hrady či Poloniny, ale aj menej známe miesta. K obľúbeným motívom, ktoré dominovali medzi ocenenými fotografiami, boli folklórne spojené s krásami prírody a ľudskými výtvormi.

K takým patrí aj víťazná snímka Bardejovčanky Kariny Kaľatovej s názvom Ďakujem, Pane Bože. Za fotografiu z dreveného chrámu v Bardejovských kúpeľoch získala ocenenie Grand Prix. Fotografia zároveň získala prvé miesto v kategórii Kultúra, tradície a história. Autorka oslovila porotu i ďalšími zábermi, prvé aj druhé miesto si odniesla aj v kategórii Black & white a získala aj cenu predsedu poroty Jána Štovku.

„Som síce moderné mladé dievča, ale ťahá ma to do miest, z ktorých na mňa dýcha história, spojenie minulosti, folklóru. Skanzen v Bardejovských kúpeľoch a obec Bogliarka sú mojimi múzami, ale vždy sa snažím týmto miestam vdýchnuť život a zachytiť v tomto prostredí ľudskú tvár,“ predstavila svoju tvorbu Karina Kaľatová.

Okrem víťazných fotografií v jednotlivých kategóriách boli na výstavu vybrané aj finálové snímky. Spolu ide o 47 záberov. Spomedzi nich vyberá najobľúbenejšiu fotografiu verejnosť v internetovom hlasovaní do 19. novembra na stránke Severovýchod Slovenska na Facebooku.

Finálové fotografie budú súčasťou putovnej výstavy Choď a foť 2018. Odštartuje ju vernisáž v Divadle Jonáša Záborského v Prešove za účasti autorov fotografií, ktorá sa uskutoční 12. decembra o 17.00 hodine. V budúcom roku bude výstava putovať po rôznych mestách na Slovensku i v zahraničí.

Víťazné fotografie Kariny si môžete pozrieť vo fotogalérii pod článkom.

Niekoľkými cenami ocenené fotografie mladej Bardejovčanky
3
Galéria
Foto: Karina Kaľatová / Zdroj: KOCR Severovýchod Slovenska
Zdroj: KOCR Severovýchod Slovenska
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM