MAK Správy Zo Slovenska

POZOR, ZMENA! Ak máte podozrenie na koronavírus, riešte to TAKTO!

V prípade podozrení na nákazu novým koronavírusom budú po novom možné aj domáce vyšetrenia, ktoré zabezpečí mobilná odberná jednotka.

Ilustračný obrázok k článku POZOR, ZMENA!  Ak máte podozrenie na koronavírus, riešte to TAKTO!
Zdroj: Fakultná nemocnica Trnava

O jej privolaní a domácom vyšetrení pacienta rozhodne regionálny hygienik spolu s krajským operačným strediskom podľa situácie. V opačnom prípade bude pacient prevezený do nemocnice.

„Odberné mobilné jednotky, ktoré budú robiť odbery, trocha odľahčia nápor na infektologickú kliniku, hlavne v Bratislavskom kraji, pre ktorý je len jedna klinika na Kramároch. Aby tam pacienti zbytočne nečakali,“ povedala Viktória Čubová z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava.

Mobilná jednotka zistí, či je pacient pozitívny na ochorenie COVID-19 a samotní infektológovia sa budú môcť na klinike venovať len vážnym stavom, ktoré si vyžiadajú hospitalizáciu.

Najprv obvoďák, až potom 112

Presný postup je stanovený v usmernení hlavného hygienika. Človek, ktorý sa vráti zo zahraničia a pociťuje klinické príznaky ochorenia a je izolovaný v domácom prostredí, kontaktuje v prvom rade obvodného lekára.

Mimo ordinačných hodín má zavolať na linku 112 alebo 155.

Záchranári sa chránia

Obvodný lekár následne kontaktuje krajské operačné stredisko, ktoré situáciu konzultuje s regionálnym hygienikom. Ten povie, či sa musí pacient previezť do nemocnice, alebo je možné vyšetriť ho u neho doma. Rozhodnutie podľa Čubovej závisí od teploty pacienta a ďalších jeho klinických príznakov.

Vyšetrenie doma a v ambulancii sa však neodlišuje. „Musíme byť chránení a oblečení v ochranných oblekoch podľa stupňa biologickej ochrany,“ poznamenala Lucia Mesárošová zo Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Bratislava.

Dôležité je dodržiavanie zásad bezpečnosti a pohybu v priestore, snaha minimalizovať priamy kontakt s pacientom, ale zároveň je potrebné s ním komunikovať a vysvetľovať mu jednotlivé kroky vyšetrenia. „Je dôležité tiež dbať na to, aby boli hneď likvidované všetky pomôcky a zvyšky z vyšetrenia v ochranných vreckách,“ doplnila.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM