Ilustračný obrázok k článku Polícia upozorňuje na facebookový profil: Kto zdieľa HOAXY o pacientovi Tiborovi?
Zdroj: www.pixabay.com

Polícia upozorňuje na facebookový profil: Kto zdieľa HOAXY o pacientovi Tiborovi?

Vo virtuálnom svete je dôležité dávať pozor na to, čo je pravda, a čo lož. Polícia prišla s ďalším prípadom, kedy sa po Facebooku šíri hoax.

han Zo Slovenska
han Zo Slovenska

Polícia upozorňuje na facebookový profil: Kto zdieľa HOAXY o pacientovi Tiborovi?

Vo virtuálnom svete je dôležité dávať pozor na to, čo je pravda, a čo lož. Polícia prišla s ďalším prípadom, kedy sa po Facebooku šíri hoax.

Ilustračný obrázok k článku Polícia upozorňuje na facebookový profil: Kto zdieľa HOAXY o pacientovi Tiborovi?
Zdroj: www.pixabay.com

Facebookový účet pod názvom „Iza Bela“ dlhodobo zverejňuje príspevky manipulatívneho, až nepravdivého charakteru. Tvrdí polícia na jednom zo svojich profilov s názvom" Hoaxy a podvody – Polícia SR":https://www.facebook.com/…481834846350.

O koho ide?

Profil s menom Iza Bela detailnejšie rozoberajú muži zákona: „Nejde o jednorazovú záležitosť, ako si ukážeme na konkrétnom príklade, ale o pravidelnú, systematickú činnosť. Toto konto svojim charakterom pripomína cielenú aktivitu organizovanej skupiny snažiacu sa o výraznú manipuláciu verejnej mienky. Vystupovanie pod akousi konkrétnou tvárou, teda osobou môže byť len zástierkou na ľudskejšie zblíženie s osloveným publikom.“

Pacient Tibor

Na Facebooku Univerzitnej nemocnice Bratislava sa nedávno objavilo video, na ktorom bol pacient Tibor s koronavírusom pripútaný k posteli. O niekoľko dní neskôr vzniklo súkromné video, na ktorom rovnaká osoba bola vonku na ulici usmiata a vítala sa s kamarátmi. „Spojenie týchto dvoch momentov deliacich od seba len niečo vyše týždňa je podľa konta "Iza Bela“ dôkazom, že v prípade pacienta môže ísť o herca, pretože „Je samozrejme, že za 8 dní sa Tibor nemohol dostať do stavu, že je vysmiaty ako slniečko, plný energie,“ píše polícia na margo šírenia hoaxu.

Muži zákona sa skontaktovali s nemocnicou a zistili niekoľko informácii:

  • pacient bol v nemocnici hospitalizovaný potom, čo sa u neho ochorenie rozšírilo do takej podoby, že mal ťažkosti s dýchaním
  • v nemocnici strávil týždeň
  • video s jeho súhlasom bolo nakrútené a zverejnené 9. augusta, tri dni po nástupe do nemocnice
  • o ďalšie štyri dni, teda po týždni od nástupu do nemocnice sa jeho stav výrazne zlepšil a bol prepustený do domácej liečby
  • za výrazné zlepšenie jeho stavu môže jeho mladý vek a včasné nasadenie liečby, preto nie je nič nezvyčajné, že po ôsmich dňoch od nakrútenia videa sa už vonku na ulici usmieval

Ďalšie aktuálne témy

Stanovisko nemocnice

„Je nám nesmierne ľúto všetkých klamstiev a nezmyslov, ktoré okolo videa s pacientom, ktorý bol v našej nemocnici hospitalizovaný s ochorením COVID –19 začali šíriť rôzni konšpirátori a popierači pandémie. Spomínaný pacient Tibor súhlasil s natočením videa, pretože chcel hovoriť o svojej skúsenosti s týmto ochorením a tiež chcel poukázať na to, že bolo chybou neočkovať sa, a ak by bolo možné vrátiť čas nad očkovaním by už neváhal ani sekundu,“ informujú policajti o stanovisku nemocnice.

„Pacient bol na Klinike infektológie a geografickej medicíny, hospitalizovaný od 6.8. do 13.8.2021. Video bolo so súhlasom pacienta natočené a publikované 9.8.2021. Prvé symptómy ochorenia COVID-19 sa u neho objavili už 28.7.2021. Do nemocnice prichádzal s tým, že sám už nedokázal dýchať a hrozilo mu udusenie,“ uvádza nemocnica.

Rada lekárov

„Po nasadení kyslíkovej terapie v kombinácii s liečbou sa pacientovi stav začal zlepšovať. Na siedmy deň bol pacient prepustený v stabilizovanom stave, bez potreby kyslíka a zvládol aj ľahkú námahu. Obzvlášť u mladších pacientov (Tibor má 29 rokov), ktorí včas dostanú adekvátnu liečbu v nemocnici, sa stav môže rýchlejšie zlepšiť. To, že sa Tibor včera objavil vonku a dokonca sa usmieval, nie je nič nezvyčajné. Tibor si prešiel náročným obdobím a s pomocou našich lekárov a sestričiek toto ochorenie zvládol. Ako však sám hovorí, mohol byť aj bez tejto skúsenosti, ak by sa dal zaočkovať,“ končí stanovisko nemocnice.

FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

POZOR NA MIMORIADNE NEBEZPEČNÝ ÚČET "IZA BELA": VÝRAZNE SA SNAŽÍ MANIPULOVAŤ VEREJNÚ MIENKU, MÔŽE ZA NÍM STÁŤ...

Posted by Hoaxy a podvody - Polícia SR on Thursday, August 19, 2021

Aj toto stojí za prečítanie

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín