Eliška Šándorová Správy

Rola pôrodnej asistentky sa rokmi mení: V Bratislave mali babice aj svoju školu!

Ženy a novorodenci – srdce pôrodnej asistencie. To je motto tohtoročného Medzinárodného dňa pôrodných asistentiek, ktorý si pripomíname od roku 1992. Kto sú ženy, ktorých ruky sa ako prvé dotknú bábätka?

Ilustračný obrázok k článku Rola pôrodnej asistentky sa rokmi mení: V Bratislave mali babice aj svoju školu!
Zdroj: TASR

Kedysi bohyne, pôrodné babice, sestry a dnes vzdelané asistentky. Rola pôrodnej asistentky sa stáročiami menila v závislosti od spoločenských, kultúrnych a materiálnych podmienok spoločnosti.

Bohyne a babice

Nad životom tehotnej ženy a jej budúceho dieťaťa bdeli samotné bohyne – u Egypťanov Hekaté, Hathor a Sachmet, u Babylončanov Ištar, Grékov Eileitheia, Etruskov Cupra, Rimanov Lucina, Germánov Frigga a Slovanov Rojenica.

V starovekej Mezopotámii pomáhali tehotným pôrodné baby, ktoré už Sumeri nazývali „šáb-zu“, ako ženy „poznajúce materské lono“.

„Poskytnúť pomoc a podporu pri pôrode vyžadovalo osobu, ktorá disponovala skúsenosťami, vedomosťami, zručnosťami. Pôrodné babice, neskôr pôrodné asistentky, mali dôležitú úlohu pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti rodičkám, šestonedieľkam a novorodencom. Ich príprava spočívala v odovzdávaní praktických skúseností a zručností skúsenejšími kolegyňami priamo v praxi,“ približuje históriu Martina Bašková, vedúca Ústavu pôrodnej asistencie Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Škola pre baby

Školenie pôrodníčok sa na organizovanej báze začalo zabezpečovať na území Slovenska od roku 1864. Hoci išlo len o jednorazové kurzy, výučbu zabezpečovali kvalifikovaní a skúsení pôrodníci.

V roku 1873 bola v Bratislave otvorená prvá škola pre pôrodné baby, ktorej zakladateľom, ako aj prvým riaditeľom bol Dr. Ján Ambro. Bol taktiež autorom vôbec prvej učebnice svojho druhu z pera slovenského lekára – pôrodníka „Kniha o pôrodníctve pre baby“.

Vzdelávanie pôrodných asistentiek prešlo v nasledujúcich desaťročiach výraznými zmenami. Jednou z nich bolo v roku 1948 zaradenie štátnych ústavov pre vzdelávanie a výcvik pôrodných asistentiek do jednotného systému školstva – do odborných škôl ako vyššie zdravotné školy.

Zo sestry asistentka

V roku 1965 bol zákonom zmenený názov študijného odboru a povolania pôrodná asistentka na ženská sestra. V rokoch 1965 – 1990 bolo štúdium upravené na 2-ročné pomaturitné kvalifikačné vzdelávanie. Od roku 1993 sa opäť prinavrátilo pôvodné označenie pôrodná asistentka.

„Medzi základné činnosti, ktoré dnes spadajú do kompetencie pôrodnej asistentky, patria poskytovanie informácií a poradenstva o plánovanom rodičovstve, sexuálnom zdraví, monitorovanie fyziologického tehotenstva, odporúčanie potrebných vyšetrení k diagnostike rizikovej tehotnosti, poskytovanie programov prípravy na rodičovstvo a kompletnej prípravy na pôrod, monitorovanie stavu plodu v maternici, odvádzanie fyziologického pôrodu či asistovanie pri patologickom pôrode vyžadujúcom si lekársky zásah,“ dodáva docentka Bašková.

Piaty máj ako Medzinárodný deň pôrodných asistentiek sa oslavuje od roku 1992 pod záštitou Medzinárodnej konfederácie pôrodných asistentiek (ICM). Tento deň je venovaný ženám, pre ktoré sa povolanie pôrodnej asistentky stalo výzvou.

Čítajte aj: Detí s cukrovkou pribúda: Diagnostikujú ju aj bábätkám

Foto: ilustračné, TASR

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM