Webnoviny - Svet

Špecializovaný trestný súd bude

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Parlament odobril vznik Špecializovaného trestného súdu. Jeho vznik nepodporili len Smer a opozícia, prekvapujúco sa k nim pridali aj poslanci za SNS. Za vytvorenie súdu bolo 119 zo 135 prítomných poslancov. Piati boli proti a 11 sa zdržali.

Proti súdu sa postavili poslanci za ĽS-HZDS Tibor Cabaj, Jozef Halecký, Milan Rehák a Milan Urbáni. Najväčší odporca nového súdu Vladimír Mečiar sa spolu s ostatnými deviatimi spolustraníkmi zdržali. Zdenka Kramplová súd podporila. Z klubu národniarov sa zdržal Valentín Švidroň, Rudolf Pučík hlasoval proti.

Koaličné strany upravili pôvodný návrh podľa predstáv opozície. Z vládneho návrhu vypadlo, že sudcovia na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku budú mať príplatky vo výške 1,3-násobku nominálnej priemernej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci rok. Ústavnému súdu SR, ktorý v máji rozhodol, že Špeciálny súd vznikol v rozpore s ústavou, prekážali šesťnásobné príplatky. Opozícia dokázala presvedčiť Smer, aby prijali dvojnásobné príplatky. Príplatky sa vyplácajú špeciálnym sudcom k platu, ktorý predstavuje 1,3-násobok mzdy poslanca Národnej rady SR.

Šesťnásobné príplatky sa znížia na dvojnásobné aj špeciálnym prokurátorom. Schválený zákon napokon ponecháva trvalú ochranu špeciálnych sudcov. Premiér Robert Fico ju najprv požadoval zrušiť. Bezpečnostné previerky špeciálnych sudcov sa úplne rušia.

Nový súd bude mať širšiu pôsobnosť ako Špeciálny súd. Na starosti bude mať aj prípady úkladnej vraždy, machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov, zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Prijatie náhrady Špeciálneho súdu ohrozoval pozmeňujúci návrh Jaroslava Pašku zo SNS. Zo zákona požadoval vypustiť vetu, podľa ktorej generálny prokurátor nie je oprávnený vydať pokyn špeciálnym prokurátorom ani Úradu špeciálnej prokuratúry, aby sa nezačalo trestné stíhanie, nevznieslo obvinenie, nepodal návrh na vzatie obvineného do väzby, vec postúpil na prejednanie inému orgánu, zastavil trestné stíhanie, podala obžaloba, riadny alebo mimoriadny opravný prostriedok v neprospech obvineného, vykonať úkony za špeciálneho prokuratúra alebo rozhodnúť, že ich vykoná iný podriadený prokurátor. Paška si myslí, že ustanovenie je protiústavné, pretože na čele prokuratúry podľa ústavy stojí generálny prokurátor.

Paškov návrh, ktorý by podľa opozície obmedzil pôsobenie špeciálnej prokuratúry, napokon neuspel. Smer ho nepodporil po tom, ako opozícia pohrozila, že ak prejde, neodobrí samotný zákon o špecializovanom súde. Za návrh hlasovalo len 19 zo 130 hlasujúcich zákonodarcov.

Krátko pred hlasovaním vystúpil pred poslancami generálny prokurátor Dobroslav Trnka, ktorý upustil od svojej požiadavky, ak má byť kameňom úrazu pri schvaľovaní náhrady za špeciálny súd. „Ak toto má byť traumatologický bod rozhodovania, tak ja na ňom, samozrejme, netrvám,“ povedal v pléne Trnka. Bránil sa však tým, že ako generálny prokurátor zodpovedá za špeciálnu prokuratúru, no nemôže jej dávať pokyny. Podľa neho okrem SNS loboval za predloženie pozmeňujúceho návrhu aj u Vladimíra Mečiara a ostatných poslancov. Opozícii vyčítal, že pre jeho požiadavku chcú „absolútne zahodiť za hlavu“ pokračovanie Špeciálneho súdu.

Ak nový zákon podpíše prezident, účinný bude dňom vyhlásenia nálezu Ústavného súdu SR.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM