Webnoviny - Svet

Ľavé koleno Eduarda strojcom dokonalého obratu Arsenalu

WEBNOVINY.SK

LIÉGE 17. septembra (WEBNOVINY) – Stredajšie víťazstvo anglického futbalového veľkoklubu Arsenal Londýn na ihrisku Standardu Liége (3:2) dodalo zverencom Arséna Wengera potrebnú sebadôveru. V 1. kole hlavnej skupinovej fázy Ligy majstrov 2009/2010 na pôde úradujúceho belgického šampióna totiž Arsenal prehrával 0:2 a jeho hráčom sa podaril dokonalý obrat. Po dvoch ligových neúspechoch v rade sa severolondýnčania dokázali spamätať a z Liége si odviezli cenné tri body vďaka gólom Bendtnera, Vermaelena a netradičnému zakončeniu Eduarda da Silvu.

O dvojgólový náskok belgického zástupcu sa postarali už v úvodných piatich minútach Mangala a Jovanovič premeneným pokutovým kopom. Kontaktný gól strelil urastený dánsky útočník Nicklas Bendtner tesne pred polčasovou prestávkou. O vyrovnanie sa postaral obranca Arsenalu Thomas Vermaelen. Zaujímavosťou je, že 23-ročný zadák je Belgičan, presadil sa teda proti tímu zo svojej rodnej krajiny. Hrdinom stretnutia sa napokon stal rodený Brazílčan reprezentujúci Chorvátsko Eduardo da Silva. Ten ľavým kolenom umiestnil za chrbát gólmana Bolata rohový kop Cesca Fábregasa a pripísal si na svoje konto gól s prívlastkom víťazný deväť minút pred koncom riadneho hracieho času. Eduardo odčinil svoje zaváhanie z 2. min, keď neodkopol do bezpečia odrazenú loptu, z čoho rezultoval vedúci gól belgického mužstva.

„Veľkým klubom sa nesmie stávať, že prehrajú niekoľko zápasov v rade. Aj keď sme prehrávali 0:2, nevzdávali sme sa, bojovali sme a dokázali sme, že patríme k európskej špičke,“ povedal po stretnutí francúzsky kouč Arsenalu Wenger a dodal: „Standard na nás od úvodu vybehol veľmi smelo. Jeho hráči sa snažili, akoby to bolo finálový duel. Najmä zásluhou našej pevnej vôle sme však splnili náročnú úlohu v podobe zisku troch bodov. Pripúšťam, že ďalší inkasovaný gól by zrejme znamenal náš koniec.“ Na osud zápasu zrejme mala vplyv aj slabšia fyzická pripravenosť hráčov Standardu v porovnaní so severolondýnčanmi. „Začali sme impozantne. Škoda, že sme neboli dostatočne mentálne silní na to, aby sme ná náskok zúročili aspoň v zisk jedného bodu,“ nechal sa počuť rumunský tréner Standardu László Bölöni.