Lucia Lauková Rôzne

RANNÁ ŠTVORKA: V nedeľu teploty neprekročia 12 stupňov, meniny má Natália

Dnešná pranostika znie: Teplý október, studený november.Meniny má Natália. Polooblačno až oblačno, na severe prehánky. Teploty 7 až 12 stupňov Celzia.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: V nedeľu teploty neprekročia 12 stupňov, meniny má Natália
Zdroj: Dnes24.sk

Západ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 8 až 5 a najvyššie denné teploty 9 až 12 stupňov Celzia.

Stred: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 7 až 2 a najvyššie denné teploty 7 až 11 stupňov Celzia.

Východ: prevažne polooblačno, najnižšie ranné teploty 7 až 3 a najvyššie denné teploty 7 až 11 stupňov Celzia.

Meniny má Natália

Ženské meno Natália má latinský pôvod a jeho voľný preklad je „dieťa Vianoc“. Nositeľky oslovujeme Natálka, Naťa, Natka. Na Slovensku patrí v súčasnosti toto meno medzi populárne. Viac ako na Slovensku je rozšírené na ruskom území.

Natálie, ktoré oslavujú meniny 6. októbra, sú prevažne materialisticky založené. Sú úskočné a iba ťažko prijímajú názory iných. Potrebujú ocenenie a porozumenie.

Zvyčajne svedomito študujú. Keďže sú ctižiadostivé, neváhajú použiť všetky dostupné prostriedky na dosiahnutie svojho cieľa. V citovej oblasti je Natália zdržanlivá a ťažko čitateľná.

Natálie sú väčšinou odolné a obdarené vitalitou. Vedia sa psychicky i fyzicky chrániť. Môžu sa u nich prejaviť zdravotné problémy spojené s dýchaním. Stravou by si mali dopĺňať najmä vitamíny A a E.

Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú svetlomodrá a žltá. Ochranné rastliny mäta, prvosienka a rebarbora, ochranné kamene opál a citrín.

Stalo sa doma

1938 – Hlinkova slovenská ľudová strana (HSĽS) v Žiline schválila tzv. Žilinský manifest, v ktorom vyhlásila autonómiu Slovenska. Na čelo vytvorenej autonómnej slovenskej vlády sa postavil Jozef Tiso.

1944 – Druhá svetová vojna: Československí vojaci (jednotky 1. čs. armádneho zboru), ktorí sa formovali v Zväze sovietskych socialistických republík (ZSSR), prekročili hranicu Slovenska v Duklianskom priesmyku. Udalosť sa v SR pripomína pamätným dňom: Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie.

1992 – Predstavitelia HZDS (Hnutie za demokratické Slovensko) a ODS (Občianska demokratická strana) sa stretli na rokovaniach v Jihlave, kde Václav Klaus žiadal od HZDS podpísanie záväzku, že nebude presadzovať úniu, ale bude súhlasiť s úplným rozdelením federácie. HZDS s podpisom záväzku súhlasilo.

2008 – Kulturistka Jana Purdjaková získala v Santa Susanne titul majsterky sveta v kategórii do 55 kg. Bol to jej šiesty triumf na MS žien vo fitnes, body fitnes a kulturistike.

Stalo sa vo svete

1889 – Vo Francúzsku na bulvári Clichy v Paríži otvorili bratia Ollerovci legendárny tanečný lokál Moulin Rouge.

1908 – Na základe Londýnskej dohody sa ku Grécku pripojila Kréta, ktorá bola od roku 1898 v rámci Osmanskej ríše autonómnym ostrovom.

1927 – Americkou premiérou filmu Jazz Singer v hlavnej úlohe s Alom Jolsonom sa začala éra zvukového filmu.

1928 – Prezidentom Číny sa stal generál Čanjkajšek.

1939 – V Ríšskom sneme predniesol Adolf Hitler prejav, v ktorom ponúkol obnovenie mieru v Európe na základe zachovania status quo, čo znamenalo, že Spojené kráľovstvo a Francúzsko majú akceptovať okupáciu Poľska. Tie Hitlerov návrh odmietli.

1943 – Druhá svetová vojna: Neďaleko ostrova Vella Lavella pri Novej Guinei sa začala dvojdňová námorná bitka medzi USA a Japonskom.

1973 – Začala sa štvrtá izraelsko-arabská vojna – tzv. Jomkipurská vojna, kedy Izrael napadli Egypt a Sýria v najposvätnejší deň židovského kalendára – Jom Kipur (Deň zmierenia). Vojna sa skončila prímerím 25.10.1973.

1981 – Počas vojenskej prehliadky bol zastrelený egyptský prezident Anwar as-Sádát. Za útokom stáli islamskí extrémisti.

1987 – Plukovník Sitiveni Rabuka vyhlásil ostrov Fidži za republiku.

2007 – V Pakistane sa uskutočnili prezidentské voľby, ktorých víťazom sa stal vojenský vodca Parvíz Mušarráf. Pod nátlakom opozície však 18.8.2008 na funkciu prezidenta rezignoval. Nahradil ho Ásif Alí Zardárí, ktorý bol prezidentom do 8.9.2013.

Skladba dňa

1976, Martin Kocián, Most, člen skupiny Lunetic. Vyrástol v Litvínove, za vzor mal s ostatnými chlapcami zo skupiny americkú formáciu New Kids On The Block. Chlapčenská vokálna skupina Lunetic vznikla v októbri 1996. Do povedomia poslucháčov sa dostali vďaka pesničke Mama. Už v roku 1998 vydali debutový album Cik-cak. Rok nato pridali druhý Nohama na zemi. V roku 2000 vydali tretí album Časoprostor. Bol to Martin, ktorý najviac neuniesol slávu skupiny. Chodil často na party, pri ktorých sa vyskytli aj drogy. Stal sa závislým na pervitíne a prestal sa zaujímať o skupinu. To bol aj dôvod ich rozchodu. Podarilo sa mu vyliečiť z drogovej závislosti, pracoval ako čašník v Írsku. Po návrate pod pseudonymom Noggin začal účinkovať ako rapper. V roku 2007 vyšla ich kompilácia Kapky příběhů, čo bol výber starších hitov. V roku 2008 sa opäť dali dohromady a v tom istom roku vyšla aj CD a DVD kompilácia Best of Lunetic. V decembri 2011 vydali autorský album s názvom Na vlnách. Pri dvadsiatom výročí vydania prvého albumu usporiadali koncertné Lunetic Tour 2018.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM