Ilustračný obrázok k článku DRASTICKÝ scenár v zdravotníctve? Strana Hlas ukázala ZOZNAM nemocníc, ktorým hrozí ZÁNIK!
Zdroj: Facebook.com/HLAS - sociálna demokracia

DRASTICKÝ scenár v zdravotníctve? Strana Hlas ukázala ZOZNAM nemocníc, ktorým hrozí ZÁNIK!

Je na svete tajný zoznam nemocníc a pôrodníc, ktorým hrozí koniec? Mimoparlamentný Hlas-SD kritizuje plánovanú optimalizáciu siete nemocníc. Reforma má zrušiť viac ako 10-tisíc lôžok.

han Politika
han Politika

DRASTICKÝ scenár v zdravotníctve? Strana Hlas ukázala ZOZNAM nemocníc, ktorým hrozí ZÁNIK!

Je na svete tajný zoznam nemocníc a pôrodníc, ktorým hrozí koniec? Mimoparlamentný Hlas-SD kritizuje plánovanú optimalizáciu siete nemocníc. Reforma má zrušiť viac ako 10-tisíc lôžok.

Ilustračný obrázok k článku DRASTICKÝ scenár v zdravotníctve? Strana Hlas ukázala ZOZNAM nemocníc, ktorým hrozí ZÁNIK!
Zdroj: Facebook.com/HLAS - sociálna demokracia

Podpredseda strany a člen Výboru Národnej rady (NR) SR pre zdravotníctvo Richard Raši (nezaradený) uviedol, že reforma prinesie zrušenie 22 regionálnych nemocníc a zlikviduje 38 percent všetkých akútnych lôžok.

Podľa Hlasu-SD je na svete aj neoficiálny zoznam nemocníc, ktorým hrozí zánik. Je neoficiálny, pretože ho ministerstvo ešte oficiálne nezverejnilo. Informuje o tom aj portál pluska.sk.

O ktoré mestá ide?

Nemocnice majú byť rozdelené do piatich stupňov od národných po komunitárne. Raši hovorí, že v komunitárnych sa podľa materiálu bude poskytovať iba určitá forma urgentnej starostlivosti na mieste, jednodňová starostlivosť, stacionáre, ale čo sa týka lôžkovej starostlivosti, poskytovali by iba následnú alebo rehabilitačnú starostlivosť.

„V ľudovej reči to znamená, že to bude niečo ako poliklinika s lôžkovou časťou, kde bude liečebňa dlhodobo chorých a zopár rehabilitačných lôžok. Ak sa vám stane vážny úraz, dostanete infarkt alebo mozgovú príhodu, tieto nemocnice pacientov komplexne liečiť nebudú, budú ich posúvať do nemocníc vyššieho typu,“ povedal.

Tvrdí, že o nemocnicu prídu pacienti v Malackách, Komárne, Veľkom Krtíši, Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši, Rimavskej Sobote, Zvolene, Brezne, Kežmarku, Levoči, Snine, Svidníku, Vranove nad Topľou, Kráľovskom Chlmci a Trebišove.

Poslanec tiež uviedol, že podľa návrhu rezortu zdravotníctva zmiznú pôrodnice v Humennom, Snine, Myjave či v Rimavskej Sobote.

Niečo nové z noviniek

Ide proti ľuďom?

Reforma je naviazaná na čerpanie peňazí z plánu obnovy. Podľa Rašiho túto požiadavku Brusel nemal. Dodal, že pripravovaná reforma zdravotníctva ide proti obyvateľom Slovenska v regiónoch. Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) vyzval, aby vysvetlil, na základe čoho si vybral 22 nemocníc.

„Zároveň sa pýtam koaličných lídrov a premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), či táto likvidácia nemocníc a dostupnej zdravotnej starostlivosti má naozaj ich politickú podporu. Reforma zdravotníctva má byť totiž o vyliečenom pacientovi, a nie o počte zrušených lôžok,“ uzavrel.

Ozvala sa aj SNS

Názor Hlasu-SD víta aj mimoparlamentná SNS. Tá poukázala na to, že aj v minulosti odmietla reformu, známu ako stratifikácia, bývalej ministerky Andrey Kalavskej a vtedajšieho predsedu vlády Petra Pellegriniho. „Stratifikáciu nesmieme dovoliť a veríme, že ju minister Lengvarský ani nenavrhne,“ informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

Čo sa deje na Slovensku?

Pridal sa Smer

V tejto súvislosti reagoval aj opozičný Smer-SD, ktorý víta, že predstavitelia Hlasu–SD zmenili názor, pokiaľ ide o optimalizáciu zdravotníckych zariadení. Šéf strany Robert Fico taktiež niekoľkokrát v minulosti odmietol bývalú ministerku Kalavskú s myšlienkou stratifikácie zdravotníctva „a musel sa politicky vyrovnať aj s tlakom niektorých svojich podpredsedov, ktorí myšlienku stratifikácie Kalavskej podporovali“. Strana to uviedla v stanovisku, ktoré TASR zaslal jej hovorca Ján Mažgút.

Reakcia ministerstva

„Ministerstvo zdravotníctva dôrazne odmieta tvrdenia zástupcov predmetnej opozičnej strany a pripomína, že práve zástupcovia predmetnej politickej strany vyjadrovali počas svojho vládnutia obdobnej reforme podporu," reagovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová pre portál pluska.sk.

A čo premiér?

„Cieľom reforiem je zo Slovenska spraviť modernú, vyspelú a spravodlivú krajinu. Reformy ale nemôžu byť nadiktované zvrchu, musí ísť o spoločnú prácu,“ vyjadril sa premiér Eduard Heger. Pripomenul, že plán obnovy kladie dôraz najmä na vytvorenie kvalitného školstva a zdravotníctva.

Zdôraznil, že verí v realizáciu reforiem. „Náš plán obnovy je aktuálne v Bruseli a čaká na schválenie,“ priblížil Heger.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Aktuálne správy zo Slovenska:

Posted by HLAS - sociálna demokracia on Wednesday, June 9, 2021
Zdroj: Dnes24/TASR
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín