Zo zahraničia

Hrdinský odpor obyvateľov Chersonu: Odmietajú humanitárnu pomoc z Ruska

V ukrajinských mestách Berďansk a Cherson sa v sobotu konali protesty proti ruskej okupácii.

Ilustračný obrázok k článku Hrdinský odpor obyvateľov Chersonu: Odmietajú humanitárnu pomoc z Ruska
Zdroj: AP Photo/Vadim Ghirda

Podľa televízie CNN, ktorá informácie o nich overovala, sa najmenej jedno takéto zhromaždenie konalo v sobotu aj v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.

Videá zo zhromaždení v Berďansku a Chersone zverejnil na sociálnej sieti Twitter ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorý vo svojom komentári vyjadril obdiv nad „nebojácnym duchom svojich krajanov“ a vyzval ľudí na celom svete, „aby ich podporili“.

Nové dôkazy

CNN poznamenala, že z videí zverejnených Kulebom nie je jasné, kedy boli natočené. Spravodajská stanica BBC však priniesla fotozábery z protestu v Chersone s tým, že sa na ňom zúčastnilo asi 2000 ľudí.

Cherson je pritom, podľa BBC, okupovaný ruskými silami.

Bez zbraní

Primátor mesta Cherson, Ihor Kolychajev, medzičasom pre CNN uviedol, že obrancovia mesta nemajú dosť zbraní, aby vzdorovali ruským silám, ktoré ho obkľúčili.

Chersončania sú neozbrojení. Nemáme už zbrane na (to, aby sme kládli) odpor, na ozbrojený odpor,“ uviedol Kolychajev. Dodal, že v meste už nie je ukrajinská armáda, ktorá „musela ustúpiť“ a stiahla sa smerom k mestu Mykolajiv.

Vyzval tiež na humanitárnu pomoc pre mesto, pričom spresnil, že jeho obyvatelia sú bez elektriny a vody.

Vysvetlil, že nateraz jediný spôsob, ako dostať humanitárnu pomoc do Chersonu, bolo dopraviť ju cez Krym, z ruskej strany.

Uviedol, že „Rusi chcú poslať svoju humanitárnu pomoc, ale obyvatelia Chersonu ju odmietajú“.

Sú patrioti a nechcú pomoc od Rusov. Chcú pomoc od Ukrajincov. Takže momentálne nedostávame žiadnu humanitárnu pomoc,“ uviedol Kolychajev.

Dodal súčasne, že v meste je veľa ľudí, ktorí sú v núdzi, ako aj onkologickí pacienti či deti, ktoré potrebujú lieky. „Liek sa k nim momentálne nedostane,“ dodal.

Cherson je strategicky dôležité mesto ležiace v zátoke Čierneho mora a má takmer 300 000 obyvateľov.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM