Správy Technológie

Slovensko by mohlo mať novú veternú elektráreň: Vyžiada si desiatky miliónov eur

Veterné turbíny chce investor postaviť v obci na západe Slovenska. Obyvatelia majú podľa starostky z nového projektu obavy.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko by mohlo mať novú veternú elektráreň: Vyžiada si desiatky miliónov eur
Zdroj: TASR

Prínos elektrárne

Veterný park bude mať podľa navrhovateľa okrem vyrobenej elektrickej energie v rámci regionálneho hospodárstva aj prínos pre dotknuté obce a okolitý región.

Samotná obec Báb, na ktorej pozemkoch by mali stáť 2 turbíny, okrem ročného nájmu 2 400 eur, získa aj jednorázový neúčelový grant vo výške 60-tisíc eur.

Obec s navrhovateľom sa na tom dohodli v Zmluve o budúcej nájomnej zmluve.

Pracovné miesta

Okrem finančného benefitu pre dotknutých vlastníkov pôdy počas celej doby životnosti veternej elektrárne, má ísť aj o vytvorenie približne 30 pracovných miest počas výstavby a 6 miest počas celej doby životnosti elektrárne a využitie lokálnych stavebných firiem a zdrojov (napr. kameňa, betónu) pre jej výstavbu.

Spoločnosť plánuje začať s výstavbou veternej elektrárne v prvom štvrťroku 2025.

Po dvoch rokoch výstavby, teda v roku 2027, by mala byť elektráreň spustená do prevádzky. Ukončenie prevádzky sa predpokladá v roku 2052.

Náklady na prvý variant so šiestimi turbínami odhaduje navrhovateľ na 38 miliónov eur. Drahší variant s deviatimi turbínami by mohol stáť približne 49 miliónov eur.

Hluk a vibrácie

Podľa predloženého zámeru je veterná elektráreň projektovaná tak, aby neprekročila najvyššie prípustné hladiny hluku a vibrácií. „Lokálne vibrácie budú utlmené v podloží už v blízkom okolí ich vzniku a nebudú ovplyvňovať okolie dotknutého územia,“ píše sa v zámere.

„Počas prevádzky veterného parku dochádza k produkcii hluku. Súčasné moderné veterné elektrárne od zahraničných výrobcov (GE Renewable Energy, Siemens, Nordex, Vestas, Vensys a i.) sú rokmi prevádzky preverené a vyvinuté do takého technického stavu, ktorý zaručuje bezproblémový chod. To platí i pre oblasť hluku, kde súčasné veterné nemajú problém s mechanickým hlukom strojovne, skôr u nich prevláda aerodynamický hluk spôsobený prechodom listov vrtule okolo stožiaru,“ vysvetľuje navrhovateľ.

Podľa vypracovanej hlukovej mapy sa počíta s hlukom v bodoch najbližších obydlí pod prípustnou hranicou 45 dB v noci.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM