Monika Hanigovská Svet o Slovensku

SVET O SLOVENSKU: Nebáli sme sa ani komunistov! Niektorí prešli hranice na TANKU

Ani komunizmus niektorých neprinútil sa vzdať svojho života a snov, a to napriek tomu, že riskovali svoje životy.

Ilustračný obrázok k článku SVET O SLOVENSKU: Nebáli sme sa ani komunistov! Niektorí prešli hranice na TANKU
Zdroj: pixabay.com

Len tak na dvore

Kus šrotu neskôr odtiahol na svoj dvor, kde ho začal ako skúsený mechanik opravovať. „Opravoval ho bez akéhokoľvek utajovania a v prípade zvedavých otázok každému odpovedal, že stroj bude výborný na zvážanie dreva zo svahov a to z miest, kde sa má problém sa dostať traktor alebo nákladné auto.“

O jeho skutočnom pláne sa dozvedel jeho priateľ Waltr Hora a neostalo len pri ňom. Pridal sa k nim Václav Krejčeřík, Josef Písařík a Libuše Cloud. Plán bol jasný, všetci chceli spolu utiecť.

„Pani Cloud neskôr spomínala ako jej hrdo ukazoval hromadu hrdzavého a ohoreného železa, a ona nemohla uveriť, že tento zničený šrot by ich mal odviesť na slobodu,“ no pán Uhlík dokázal svoje odvážne sny pretaviť na skutočnosť.

Šťastie na druhý pokus

Prvýkrát sa pokúsili o útek v októbri 1952. Tank na trase postupoval pomerne rýchlo a vďaka pneumatikám ho nebolo takmer počuť. Utečenci sa v ňom dlho neradovali, pretože sa čoskoro začal ozývať motor a svoju cestu museli odložiť.

František ho vylepšil a svoj plán spolu s rodinou a zvyškom posádky zopakoval v júli 1953, tentokrát úspešne. „Svoj výtvor zastavil po viac ako 30 kilometroch jazdy na nemeckom území, kde požiadali o azyl.“

V zahraničných novinách oslavovali pána Uhlíka a jeho posádku, pričom vozidlo prekrstili na Freedom tank.

Tank slobody sa neocitol na smetisku. Uhlík ho daroval v USA múzeu Henryho Forda a neskôr sa ocitol v súkromnej zbierke zberateľa z Michiganu, kde je až doteraz.

Láska nepozná hranice

Veľkú pozornosť si vyslúžila i Libuše Cloud. Bolo to jej love story, ktoré si naraz získalo celú vtedajšiu Ameriku. Prečo? Vráťme sa na chvíľku do minulosti, ešte pred tým, ako sa tank slobody spolu s posádkou dostal za hranice Československa.

V roku 1945 sa mladá žena zoznámila na tancovačke s americkým vojakom Leonardom Cloudom. Zábava mala byť „len“ oslavou konca druhej svetovej vojny, obom priniesla oveľa viac.

„Leonard nevedel ani slovo po česky a ona zase nehovorila po anglicky. Napriek tomu ich milostný vzťah trval do doby, než bol odvolaný domov. Nasledujúce roky si písali, až do roku 1949, keď sa Lenny pre svoju milovanú vrátil. V plánu bola svadba a spoločný odchod do Ameriky,“ povedal publicista Luděk Navara pre Český rozhlas.

Svadbu stihli, no spoločný odchod sa neuskutočnil. Libuše nedostala povolenie na vycestovanie a Lennymu vypršalo vízum.

Ona sa však nevzdala, a spolu s ostatnými sa vydala tankom za slobodou – a v jej prípade aj láskou.

Ich manželstvo nebol rozmar, spolu prežili zvyšok svojho života, počas ktorého vychovali 3 deti.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Čo povedali o nás v zahraničí?

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM