Monika Hanigovská Magazín

5 príznakov po prekonaní korony: Pozrite sa na nechty, odporúčajú odborníci

Vaše telo vám povie „v tichosti“ viac! Stačí ho len sledovať.

Ilustračný obrázok k článku 5 príznakov po prekonaní korony: Pozrite sa na nechty, odporúčajú odborníci
Zdroj: TASR/AP

Korona sa môže takpovediac podpísať aj na vašich nechtoch. „V priebehu pandémie bolo zdokumentovaných niekoľko podivných zmien na prstoch a to na rukách aj nohách,“ informuje o tom New York Post na svojom webe.

Práve tie môžu byť signálom toho, že ste prekonali COVID-19. Pred pandémiou sa zmeny na nich spájali najmä s kožnými chorobami, cukrovkou a nedostatkom vitamínov. No korona sa začala prejavovať aj v tomto smere.

„Kožné problémy postihujú až 20 % ľudí s covidom. Dermatológovia však naznačili, že nie náhodou, sa u mnohých z nich zmenili práve nechty,“ dvíha varovný prst New York Post.

Dôkazy o prekonaní ochorenia sa však môžu ukázať oveľa neskôr. Ako je to možné? Experti upozorňujú na to, že rastú v 6 mesačných cykloch. Pozrime sa teraz na výsledky skúmania odborníkov. Lekári to ukázali na niektorých konkrétnych príkladoch.

Biele vodorovné čiary

Odborníci uviedli, že po prekonaní korony majú niektorí pacienti na nich vodorovné čiary. Upozornil na to napríklad profesor Tim Spector, vedúci výskumný pracovník štúdie symptómov v King's College London a zdravotníckej spoločnosti ZOE.

Zmeny spozorovali aj u 47-ročného Španiela, ktorému sa vytvorili hrubé pásy. Tie sú známe aj ako Meesove pruhy a spájajú sa s akútnymi systémovými problémami. Vznikajú aj pri zástave srdca, akútnom zlyhaní obličiek, rakoviny lymfónu a infekčných ochoreniach.

Článok pokračuje pod fotografiou.

Kopčeky

Ďalej sú to Beauove línie. Jemné ryhy pripomínajú akési kopčeky. Objavili ich u 45-ročného muža z Kanady u ktorého sa zistilo, že mal pozitívny test. Ryhy sa mu vytvorili na rukách aj nohách.

Ochorenie však nevniká len po korone. Telo vám môže práve oznamovať, že bojuje s infekciou, pľúcnymi chorobami a napríklad aj nádormi.

Článok pokračuje pod fotografiou.

Červený polmesiac

Každý z nás má nechtové lôžka v tvare polmesiaca. No niektorí v čase pandémie spozorovali, že okolo neho majú akési červené miesta. Prípad opísali americkí a mexickí vedci na 37-ročnej žene a podľa ich slov nebola jedinou majiteľkou.

„Mohol to spôsobiť zápal cievneho systému, ktorý je jadrom zvláštneho symptómu,“ uviedli experti.

Červený polmesiac tamojšej pacientke zmizol po 7-mich dňoch.

Článok pokračuje pod fotografiou.

Oranžové končeky

Tie spozorovali lekári u staršej ženy z Talianska, ktorá sa koronou nakazila v domove dôchodcov. V tomto prípade sa nepekného sfarbenia zbavila až po mesiaci.

Článok pokračuje pod fotografiou.

Zdvihnuté

Posledným príznakom sú zdvihnuté nechty. Tie sa deštrukciou rozdelia na dve časti. Ako je to možné? Je to práve dočasná stopka v raste, ktorá to spôsobí. Odborne sa tento jav nazýva onychomadesis a počas neho nastáva ich periodické vypadávanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Čo sa deje na Slovensku?

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM