Zo Slovenska

Naď: Slušní ľudia dnes ostanú doma. Vyzýva k dodržiavaniu zákonov

Predstavitelia súčasnej vlády žiadajú ľudí, aby si 17. november uctili pokojne a správali sa zodpovedne.

Ilustračný obrázok k článku Naď: Slušní ľudia dnes ostanú doma. Vyzýva k dodržiavaniu zákonov
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Dnes si pripomíname 31 rokov od vypuknutia Nežnej revolúcie. Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) patrí 17. november slušným ľuďom a nie fašistom, extrémistom, komunistom a už vôbec nie mafii. Ako uviedol na sociálne sieti, nikdy im patriť ani nebude.

Pre ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nominant SaS) je dnešný deň výročím, ktoré pripomína význam právneho štátu. „Pred rokom 1989 bol zákon slúžkou pomýlenej ideológie, dnes je rešpektovanie zákona jedinou cestou, ako si zachovať vlastnú slobodu. Platí to aj dnes, keď si 17. november nemôžeme kvôli novému koronavírusu pripomenúť tak, ako každý rok,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.

Dodržujme zákony

„Vďaka odvahe ľudí, ktorí nastavili 17. 11. 1989 zrkadlo komunistom, dnes žijeme v slobodnej a demokratickej krajine. V krajine, kde nie je problém kritizovať vládu, mať slobodné médiá, prejaviť slobodne svoj názor, rozhodnúť sa podľa svojich vlastných hodnôt, cestovať kam chceme a kedy chceme, či voliť toho, koho chceme,“ povedal Naď.

Ako dodal, sloboda je ale aj o zodpovednosti, o tom, že je potrebné konať v rámci zákonov. Tak ako očakávame svoje práva, tak musíme podľa Naďa rešpektovať aj práva iných. Zneužívanie hodnôt slobody a demokracie na šírenie extrémizmu, na ohrozovanie majetku či dokonca zdravia občanov, alebo na násilnú snahu o zmenu režimu, to nie je podľa neho demokracia a sloboda. Tvrdí, že ide o porušovanie ústavy a zákonov.

„Špeciálne v období, keď je nielen Slovenská republika, ale v podstate takmer celý svet zasiahnutý pandémiou, ktorá zabíja milióny ľudí a vyžaduje si zásadné opatrenia,“ dodal minister obrany.

Výzva k zodpovednosti

Podľa Naďa slušní ľudia v utorok ostanú doma. „Nepôjdu ničiť majetok a ohrozovať zdravie ľudí, nepôjdu porušovať zákon. Nenechajú sa zneužívať tými, ktorí sa boja spravodlivosti. Slušní ľudia si slušne, nie porušovaním zákonov, pripomenú hrdinstvo ľudí novembra 1989,“ dodal šéf rezortu obrany.

V podobnom duchu sa vyjadrila na sociálnej sieti aj ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). „Nenechajme si Deň boja za slobodu a demokraciu ukradnúť ľuďmi, ktorí vychádzajú z komunistickej alebo nacistickej ideológie, ideológií, proti ktorým protestovali a bojovali študenti v roku 1939 a 1989. Láska k slobode nepotrebuje veľké zhromaždenia, v dnešnej situácii potrebujeme skôr každodenné gestá solidarity a zodpovednosti,“ uviedla Remišová. Všetkých vyzvala, aby november oslávili tým, že sa budú správať zodpovedne.

Spoločný boj

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) poznamenal, že nestačí oslavovať, za demokraciu podľa neho treba bojovať každý deň. „Nič nám nepadne do náručia zadarmo. Ani abstraktné veci ako láska, uznanie a už tobôž nie sloboda. O všetko sa musíme pričiniť, ‚odmakať si‘. Ľudia si to v ‚89 'odmakali‘ na námestiach, ale tam to nekončí,“ povedal Sulík. O slobodu a demokraciu je podľa neho potrebné sa starať denno-denne, len tak si ju dokážeme zachovať.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) považuje 17. november 1989 za symbol pozitívnej zmeny a slobody. Tento deň podľa nej Slovákom ukázal, že ako spoločnosť dokážu mnoho vecí, keď sa spolu zomknú. „Dnes prežívame ďalšiu dôležitú skúšku, v ktorej musíme opäť bojovať spoločne. V tejto situácii nemôžeme hľadieť iba na seba, pretože, ak by sme to isté urobili aj v '89, nikdy by sme si slobodu nevybojovali,“ dodala Milanová.

Porušujú sa práva?

Expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD) má naopak pocit, že po 31 rokoch od Nežnej revolúcie sa šliape po slobodách a právach občanov. Vyhlásil to v utorok s tým, že na to upozorní večer symbolickým zapálením sviečky. Zároveň si tým aj pripomenie Deň boja za slobodu a demokraciu.

„Vláda porušuje demokratické práva čoraz viacej ľudí. Vládne strany kedysi organizovali protesty, podporovali protestujúcich a dnes zakazujú, aby ľudia šli protestovať. Bráni im, aby si slobodne vyjadrili názor. Vyhráža sa im a dokonca z nich robí ľudí inej kategórie,“ skonštatoval Pellegrini na bratislavskom Námestí SNP. Pred 31 rokmi tu podľa jeho slov desaťtisíce ľudí pokojným spôsobom vyjadrili svoju túžbu po slobode a demokracii.

„Žiaľ, po 31 rokoch sa tu prvýkrát nemôžeme slobodne stretnúť a vyjadriť svoj názor, ak nechceme pri tom porušiť zákon,“ poznamenal Pellegrini. Myslí si, že vláda Igora Matoviča (OĽANO) nezmyselne drží v platnosti zákaz zhromažďovania sa a núdzový stav. Pellegrini v tom vidí politický dôvod, a to znemožniť ľuďom stretnúť sa a vyjadriť svoj postoj. „Vláda sa asi svojich ľudí bojí,“ tvrdí šéf Hlasu-SD.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM