Magazín Lifestyle

SAV o koronavíruse: Krízu možno zvládnuť aj vďaka plánom, aj sociálnym kontaktom

To, ako všetci spoločne zvládneme krízu spojenú s pandémiou nového koronavírusu, záleží do veľkej miery od zdravotníckych pracovníkov a žien.

Ilustračný obrázok k článku SAV o koronavíruse: Krízu možno zvládnuť aj vďaka plánom, aj sociálnym kontaktom
Zdroj: pixabay

Domácnosti sú totiž v značnej miere dielom práve žien. Uviedol Gabriel Bianchi z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied (SAV) v súvislosti s krízou a karanténou.

Poukazuje na zvládanie záťaže u mužov a žien a radí, kde hľadať zdroje na lepšie zvládanie súčasnej situácie. Pomôcť môže napríklad presne plánovať si deň, hľadať pozitíva aj v tejto situácii a nezanedbávať širšie sociálne vzťahy.

Bianchi upozornil na výskum, ktorý hovorí, ako muži a ženy zvládajú záťažové situácie v bežných životných podmienkach, teda mimo pandémie. „V psychológii sa zvládanie záťaže nazýva reziliencia,“ uviedol.

Pevnosť a pružnosť

Po slovensky podľa neho hovoríme o tzv. P&P (pevnosť a pružnosť). „To znamená mať vysokú pružnosť na prispôsobenie sa stále sa meniacim a novým situáciám a dostatočnú pevnosť pre odolanie tlakom,“ vysvetlil.

Muži a ženy čerpali podľa výskumu pri zvládaní záťaže z rôznych zdrojov. Muži napríklad dominovali v adaptabilite osobnosti, životnom optimizme, skúsenosti so stresormi a odhade schopnosti riešiť problémy, teda presvedčení o svojej osobnej kompetencii.

„Presvedčenie o osobnej kompetencii je im však počas pandémie pravdepodobne dosť nanič, lebo žiadnu podobnú situáciu doteraz nezažili,“ doplnil Bianchi.

Ženy podľa výskumu dominovali nad mužmi len v jednej dimenzii P&P, a to vo využívaní externého podporného sociálneho systému. „To znamená, že dokážu získať silu a odolnosť zo vzťahov s ľuďmi, spontánne tvoria neformálne tímy,“ doplnil Bianchi.

Ak teda ľudia hľadajú možnosti, ako byť v súčasnej kríze pevnejší a pružnejší, mohli by sa zamerať na niekoľko zdrojov. Napríklad by nemali zanedbávať širšie sociálne vzťahy. „Vytvorte sieť ľudí, ktorí si efektívne pomáhajú, a preto je im všetkým lepšie,“ uviedol Bianchi s tým, že to platí najmä pre mužov.

Odporúča štrukturovať si deň, týždeň či mesiac, a tiež ich pravidelne vyhodnocovať. Ľudia by tiež nemali byť rigidní. Mali by podľa neho skúšať nové pohľady na svet, ľudí a situácie. „Spomeňte si na staré recepty z detstva, ktoré varievala vaša mama, urobte si doma kino aj s pukancami, urobte dobrý skutok niekomu, kto vám lezie na nervy,“ dodal.

Radí tiež hľadať na všetkom pozitívne stránky, aj keď to nie je jednoduché, a rovnako budovať na rodinnej realite. „Pozerajte sa na svet očami vašich najbližších, s ktorými zdieľate domácnosť, cez ich potreby, obavy a radosti,“ uzavrel.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM