Slovenskí hokejisti zvíťazili vo svojom prvom prípravnom zápase pred MS v Rige. V piatok vo Vispe zdolali domáci výber Švajčiarska 2:0. O góly sa zaslúžili Adrián Holešinský a Viliam Čacho.

Ilustračný obrázok k článku Slovensko na úvod prípravy zdolalo Švajčiarsko: Brankár Hlavaj nepustil ANI JEDEN gól
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Švajčiari boli od úvodu aktívnejší a mali aj prvú veľkú šancu. Hlavaj vytiahol v 3. minúte skvelý zákrok lapačkou po strele Müllera. Slovenskí hokejisti zaostávali za domácimi najmä v pohybe, Hlavajovi postupne pribúdali zákroky. Väčšiu šancu si Ramsayho zverenci v 1. tretine nevypracovali, o prevahe Helvétov hovorili aj strelecké pokusy v pomere 13:5.

V druhej tretine sa obraz hry nezmenil. Domáci boli lepší, mali viac striel a z toho pramenili aj šance. Najväčšie mali Bichsel a Meyer, ale Hlavaj v oboch prípadoch dobre zasiahol. Najväčšiu šancu Slovenska mal Takáč, ale pri prečíslení mu vo finálnej fáze skĺzol puk.

Dva góly v závere

Slovenskí hokejisti vygradovali svoj výkon v tretej tretine. Do vedenia ich poslal Holešinský, keď Baláž za bránkou obral o puk švajčiarskeho obrancu a pozdĺž bránkoviska ho naservíroval spoluhráčovi. O 51 sekúnd neskôr vystrelil na bránku Čacho a zásluhou teču jedného z domácich skončil puk v bránke – 0:2. Do konca zápasu mali ešte šance oba tímy, k dispozícii mali po jednej presilovej hre, ale gólovo sa už nepresadil ani jeden. Švajčiarom nevyšla ani záverečná hra bez brankára, ktorú hrali 178 sekúnd.

Prečítajte si tiež

Adrián Holešinský, útočník SR a autor víťazného gólu: „Cesta bola ťažká a mali sme herný výpadok. Nehrali sme mesiac zápas, prvá tretina bola pre nás šok. Samo (Hlavaj – pozn.) nás v dôležitých momentoch na začiatku podržal, prežili sme prvých desať minút a začali sme hrať. Bolo tam strašne veľa chýb, na ktorých treba pracovať, ale pozitívom je, že sme to dotiahli do víťazného konca.“

Viliam Čacho, útočník SR a autor druhého gólu: „Výkon nebol veľmi dobrý, boli sme všade neskoro. Švajčiari boli lepší, nás podržal Samo a vďaka nemu sme vyhrali. Musíme trošku prepnúť rýchlosť, v obrane to bolo dobré, ale musíme sa viac tlačiť do útoku a byť silnejší na puku. Majstrovstvá sú ešte ďaleko, ale padá mi to pomaly viac ako v klube. Som za to rád, ale zostávam nohami na zemi.“

Samuel Hlavaj, brankár SR: „Na ľade som sa cítil dobre, aj výsledkovo to dopadlo fajn. Švajčiari boli od začiatku nepríjemní. Dve tretiny sme boli horším tímom, ale v tretej sme sa zomkli a strhli to na našu stranu.“

Švajčiarsko – Slovensko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Góly: 42. Holešinský (Baláž), 43. Čacho (Lantoši, Gernát). Rozhodovali: Tscherrig, Hürlimann – Cattaneo, Schlegel, vylúčení: 4:5, presilovky a oslabenia: 0:0, strely na bránku: 34:16, 2008 divákov.

Švajčiarsko: Senn – Fora, Frick, Loeffel, Bichsel, Glauser, Vouardoux, Aebischer, Egli – Riat, Corvi, Ambühl – Kneubuehler, Jäger, Bader – Moy, Müller, Meyer – Bertschy, Heim, Thürkauf

Slovensko: Hlavaj – Gernát, Ivan, Beňo, Golian, Gachulinec, Jánošík, Gajdoš – Cehlárik, Hrivík, Takáč – Holešinský, Sukeľ, Kudrna – Lantoši, Tamáši, Baláž – Petráš, Čacho, Lunter – Faško-Rudáš

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.