Zo Slovenska

Za teplo si tento rok PRIPLATÍME! Vyskúšajte skvelé RADY a UŠETRITE

Vykurovacia sezóna sa rozbieha a Slováci opäť siahnu hlbšie do svojich peňaženiek. Pozrite si rady, ktoré vám pomôžu ušetriť.

Ilustračný obrázok k článku Za teplo si tento rok PRIPLATÍME! Vyskúšajte skvelé RADY a UŠETRITE
Zdroj: Freepik.com/wirestock , Freepik.com/freepik

Tipy na šetrenie pri kúrení

Dodržiavanie niekoľkých jednoduchých zásad vám môže pomôcť ušetriť až desiatky eur za kúrenie. Ako prvé by ste pre každú izbu mali zvoliť rozdielnu teplotu. „Zatiaľ čo kúpeľňu môžete vykúriť až na 24 °C, v chodbe či na schodisku stačí udržiavať teplotu do 18 °C. V najčastejšie využívaných izbách by mala byť teplota v rozmedzí od 20 do 23 °C. Spálňu však neprekurujte, na dobrý spánok je ideálnych 16 až 20 °C,“ radí portál Stredoslovenskej energetiky (SSE).

Nezabudnite, že každý 1 °C navyše znamená 5– až 6-percentné navýšenie nákladov!

Pokiaľ odchádzame na viac dní preč, často máme tendenciu úplne vypínať kúrenie. To však nie je správne. Opätovné vykúrenie priestorov je totiž na spotrebu energií ešte náročnejšie. „Pri odchode z domu radšej kúrenie znížte na druhý, prípadne prvý stupeň, alebo nastavte reguláciu teploty na termostate. Optimálne hodnoty temperovania sú 17 až 18 °C,“ radí SSE.

Posvieťte si na okná a vetranie

Najčastejším zdrojom úniku tepla sú staré alebo nekvalitné okná. Unikať nám cez ne môže až 40 % tepla. Nezabudnite preto skontrolovať ich tesnenie a v prípade objavenia nedostatkov zvážte kontrolu a nastavenie okien.

Osvojiť by ste si mali aj návyky správneho vetrania. Podľa odborníkov by ste mali vetrať aj 3-krát za deň. „Vetračka vpúšťa dovnútra len málo čerstvého vzduchu, okná otvárajte radšej dokorán, asi na 5 minút. Pokiaľ je to možné, vytvorte medzi miestnosťami prievan. Čerstvý vzduch sa dostane dnu, steny sa však nestihnú príliš ochladiť a únik tepla preto nebude taký výrazný,“ píše Stredoslovenská energetika.

Ďalšie cenné rady

Na vaše účty za energie negatívne vplýva aj sušenie vecí na radiátoroch. Miestnosť sa pri ňom dostatočne nevykúri. Radiátory by ste nemali prekrývať ani záclonami či závesmi a ani kusmi nábytku.

Pozrieť by ste sa mali aj na ventily radiátorov, ktoré majú na hlaviciach vyznačené hodnoty od 1 do 5. Ak máte ústredné kúrenie, oplatí sa s nimi pracovať. Pokiaľ nebudete dlhšie doma, nastavte ich na hodnotu 1 až 2. V najviac využívaných miestnostiach je vhodná hodnota 3 a 4, pričom stupeň 4 je vhodný aj v kúpeľniach a pre starších ľudí. „Ak máte radiátor nastavený na 5, na kúrení určite neušetríte – teplota v miestnosti vtedy stúpa aj na 26 °C,“ upozorňujú odborníci.

Ak máte kotol, pomôže vám izbový termostat. Ten reguluje teplotu podľa vášho nastavenia. Pri plynových kotloch ešte netreba zabúdať na ich pravidelnú revíziu. Podľa SSE vám pravidelná kontrola zaručí spoľahlivé fungovanie vykurovania domácnosti a s ním spojené nižšie faktúry

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM