Monika Hanigovská Magazín

Trampolína nie je „teta na stráženie“, varuje lekár. Kedy na ňu pustiť dieťa?

Trampolíny nie sú len zábavkou. Deti si na nich môžu „vyskákať“ vážne úrazy. Traumatológ radí, ako tomu predísť.

Ilustračný obrázok k článku Trampolína nie je „teta na stráženie“, varuje lekár. Kedy na ňu pustiť dieťa?
Zdroj: pixabay.com

Rady odborníka

  1. Radovan Hudák odporúča púšťať na trampolínu deti najskôr od veku 6 až 8 rokov. „To je vek, kedy už dieťa má väčšinou dostatočnú posturálnu kontrolu (odpoveď na nečakané zmeny smeru pri chôdzi, rýchlosti, pozn. red.) nad svojím telom. Až keď dieťa vie stáť na pevnej podložke na jednej nohe, behať, skákať, chodiť striedavo do schodov i zo schodov, balansovať a hopsať, môže pristúpiť k trampolínam,“ vysvetľuje lekár.
  2. Skúsený traumatológ zároveň prízvukuje, že je taktiež dôležitá koordinácia pohybov trupu, horných a dolných končatín pri skákaní aj behaní. „Musí byť dokonalá na pevnej podložke a až potom je možné ich zaťažovať nestabilným povrchom,“ opisuje a dodáva, že pohybovú inteligenciu má samozrejme každé dieťa inú.
  3. Nikdy neskáčte naraz s inými deťmi a už vôbec nie rôzne veľkými deťmi či dospelými. „Výrazne sa tým mení vlastnosť trampolíny a hrozí aj riziko úrazu pádom jedného človeka na druhého,“ varuje traumatológ Radovan Hudák.
  4. Pred trampolínami by ste mali mať rešpekt ako pred bazénmi. „Trampolína nie je teta na stráženie, dozor dospelého je u malých detí nevyhnutný. Neprenášajte zodpovednosť na staršie deti,“ pripomína lekár.
  5. Nikdy nevstupujte na trampolínu s jedlom, žuvačkou, lízankou a ani bonbónom.
  6. Nastavte si na trampolínu časový limit podľa sily dieťaťa a dodržujte ho. „Inak zvyšujete riziko z nepozornosti a únavy,“ pripomína Radovan Hudák.
  7. V žiadnom veku nerobte saltá, ani iné premety bez správnej techniky! „Ak chce dieťa vedieť predvádzať gymnastické kúsky, tak mu zaplaťte hodinu s trénerom gymnastiky alebo parkouru.“

„Každé prvé skákanie na trampolíne by malo byť pod vedením trénera. Je to rovnaké ako keby ste pustili dieťa liezť na stenu bez edukácie človekom, ktorý ho naučí technike lezenia a istenia,“ pripomína na záver traumatológ.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM