Mário Hudák Regióny Regióny

,,Tu žiť a zomrieť,“ povedal ruský cár Alexander. V kúpeľoch po ňom pomenovali hotel


Kongresový hotel v Bardejovských Kúpeľoch už rok a pol láka klientelu. Alexander obľubujú Prešovčania a Košičania.

Ilustračný obrázok k článku ,,Tu žiť a zomrieť,“ povedal ruský cár Alexander. V kúpeľoch po ňom pomenovali hotel

Zdroj: Bardejovské Kúpele

BARDEJOVSKÉ KÚPELE. Najluxusnejší štvorhviezdičkový hotel v Bardejovských kúpeľoch nesie meno ruského cára Alexandra. Ten Bardejovské Kúpele navštívil začiatkom 19. storočia. Predtým sa hotel volal Minerál a počas socializmu bol známym miestom zábavy širokej verejnosti.

Nové meno dostal hotel výberom z bohatej ponuky historických osobností, ktoré sa tu liečili. Pôvodne sa pri úvahách o klientele uvažovalo s vyšším podielom ruských návštevníkov, ktorých počty do roku 2015 rástli a ktorí luxusné hotely veľmi obľubujú. Kríza a embargo však tieto zámery trochu pozmenili. Dnes sa zariadenie profiluje hlavne ako špičkový kongresový hotel.

Kongresová kvalita

„Pobyty v Alexandrovi obľubuje hlavne solventnejšia klientela a mladší klienti. Za rok od svojho otvorenia si už našiel svojich priaznivcov, ktorí sa tu radi vracajú. Okruh stálych návštevníkov sa rozširuje a hotel sa stal v kúpeľoch jedným z najnavštevo­vanejších. V jeho exkluzívnych priestoroch sa pravidelne konajú kongresy, školenia, semináre, workshopy, teambuildingy, obchodné stretnutia, ale aj svadby a zábavy,“ hovorí ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských Kúpeľov Tamara Šatanková.

S kapacitou 300 kongresových miest je na východ od Vysokých Tatier Alexander najväčším kongresovým hotelom v Prešovskom kraji. Ceny prenájmov sál pre kongresy sú navyše veľmi prijateľné. Pri 300 osobách je to 360 eur na 24 hodín. Organizátori kongresov dostávajú aj množstevné zľavy na ubytovanie vo výške 15–25%. Lákadlom je aj špičkové technické vybavenie kongresového centra, moderná kuchyňa, pekné prostredie, ústretový personál a dlhoročné skúsenosti v oblasti kongresovej turistiky, čo zaručuje vysokú úroveň a komplexnosť poskytovaných služieb,“ dodáva Šatanková.

Hotel Alexander. Kongresy, komfort a kvalitné služby. / Zdroj: Bardejovské Kúpele

Štyri hviezdičky

Obsadenosť hotela sa v atraktívnych termínoch blíži k 100 percentám. Už počas prvého, štartovacieho roku, bola na sľubnej úrovni. Alexander od začiatku vsadil na vysokú úroveň služieb, preto personál prijímal a vyškolil na mieru priamo pre svoje zariadenia. Hotel sa zapísal do povedomia návštevníkov vynikajúcou kuchyňou a bohatými možnosťami trávenia voľného času v atraktívnom kúpeľnom prostredí.

Alexander má svoje vlastné wellness, kde hostia na jednom mieste nájdu všetko na relax. Využiť môžu whirlpool, fínsku a parnú saunu, ochladzovací bazén, prívalovú sprchu, tropickú a masážnu sprchu, tepidárium, fitness, ale aj širokú ponuku rôznych masáží. Okrem toho je hotel Alexander prepojený spojovacou chodbou priamo s hotelom Ozón, kde majú zadarmo k dispozícii aj tamojšie ešte väčšie Wellness SPA, s vodným a saunovým svetom. Je to najobľúbenejšie zariadenie kúpeľov, ktoré má aj veľký krytý bazén.

Nový hotel Alexander, otvorený v januári 2016, vznikol komplexnou prestavbou bývalého hotela Minerál, ktorý predtým viackrát zmenil majiteľov a bol dlhšie uzatvorený. Akciová spoločnosť Bardejovské kúpele ho odkúpila od banky a s investíciami vo výške cca 5,6-miliónov eur ho prerobila na špičkový štvorhviezdičkový kongresový hotel.

Foyer hotela pomenovaného podĺa ruského cára. / Zdroj: Bardejovské Kúpele

Tu žiť a zomrieť

Bardejovské kúpele boli v posledných rokoch, ale aj v minulosti obľúbeným cieľom ruských návštevníkov. V roku 1821 sa tu cestou z kongresu v Ľubľane zastavil ruský cár Alexander I. Ochutnal vodu z Lekárskeho prameňa a zachoval sa aj pohár, z ktorého pil. Cár sa zúčastnil aj na skvelom bankete a údajne sa na ňom cítil tak dobre, že spontánne zvolal: ,,Tu žiť a zomrieť“. Bardejovské kúpele majú aj ďalší hotel nazvaný podľa historickej osobnosti. Je to vlani zrekonštruovaná Alžbeta (kedysi hotel Deák), kde bola v roku 1895 ubytovaná cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, manželka cisára Františka Jozefa I.

Bardejovské kúpele sú ideálnym miestom pre všetky formy kongresovej a incentívnej (atimulačnej) turistiky, ktorá je modernou formou motivácie a odmeňovania zamestnancov, manažérov, obchodných partnerov, spolupracovníkov či top klientov.

Reštaurácia - hotel Alexander. / Zdroj: Bardejovské Kúpele

Východná oáza pokoja

Klienti si priamo v kúpeľoch užívajú wellness a rekondičné pobyty, kúpanie, relax, procedúry, lyžovačku, galavečery, živú hudbu, kulinárske špeciality, gurmánske lahôdky, ochutnávky a konzumácie vín a množstvo ďalších akcií pripravených na mieru.

Okrem toho majú k dispozícii výlety do mesta UNESCO – Bardejova a jeho okolia, alebo do blízkeho Poľska. To všetko v jedinečnom prírodnom prostredí, v oáze kľudu a čistého vzduchu plného kyslíka.

V Bardejovských Kúpeľoch je veľa možností, ako využiť voľný čas. V lete je pre klientov k dispozícii vonkajšie kúpalisko s vyhrievanou vodou. Poteší aj soľná jaskyňa v ubytovacom zariadení Alžbeta, kde bývala aj cisárovná Sisi.

770 rokov histórie

Pre milovníkov športu kúpele ponúkajú 6 tenisových kurtov, squashové ihrisko, bowling bar, petang, minigolf, požičovňu bicyklov. Najobľúbenejšie je Wellness SPA v hoteli Ozón s vodným a saunovým svetom.

Bardejovské Kúpele patria medzi špičku slovenského kúpeľníctva s dlhoročnou tradíciou. Prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza už z roku 1247, väčší rozmach kúpeľov nastal v prvej polovici 18. storočia. V šesťdesiatych rokoch 18. storočia pribudli prvé murované budovy a to je považované za oficiálny vznik kúpeľov.

V kúpeľoch okrem rakúskej cisárovnej Alžbety (Sisi) pobýval aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

Zdroj: Bardejovské Kúpele, a. s.
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM