Zo Slovenska

Životné náklady rapídne VZRÁSTLI: Nemeriame ich dobre, UPOZORNILI analytici NBS

Medzi najvýznamnejšie položky vo výpočte životných nákladov nízkopríjmovej domácnosti patria potraviny a bývanie.

Ilustračný obrázok k článku Životné náklady rapídne VZRÁSTLI: Nemeriame ich dobre, UPOZORNILI analytici NBS
Zdroj: TASR/AP

Najvýznamnejšie položky

Medzi najvýznamnejšie položky vo výpočte životných nákladov nízkopríjmovej domácnosti patria potraviny. Celkový rast mesačných nákladov na stravu pre typickú štvorčlennú rodinu v roku 2022 predstavoval podľa analytikov 90 eur.

Druhou najvýznamnejšou položkou spotrebného koša je bývanie. Na Slovensku je vysoký podiel domácnosti, ktoré vlastnia nehnuteľnosť. Tie zvýšenie nákladov v dôsledku cenovej regulácie zo strany štátu nepocítili v plnej sile. V inej situácii sú však domácnosti bývajúce v podnájmoch, ktoré výrazne zdraželi.

„Celkové zvýšené náklady za rok 2022 predstavujú podľa typu domácnosti 17 – 19 %, čo je viac ako miera inflácie 15,4 %, avšak porovnateľné s oficiálnou mierou inflácie nízkopríjmových domácností (16,2 %) či dôchodcovskou mierou inflácie (17 %),“ vyčíslili ekonómovia. Tieto náklady pritom podľa nich predstavujú základné nutné potreby a preto nie je realistické predpokladať, že by domácnosti s touto životnou úrovňou mali možnosť výrazne ušetriť zmenou spotrebiteľských návykov.

Rast životných nákladov

Životné náklady pre domácnosť jednotlivca s vlastným bývaním podľa prepočtu analytikov NBS vzrástli z 335 eur v roku 2021 na 395 eur vlani. Pre štvorčlennú rodinu sa za rovnaké obdobie zvýšili z 847 eur na 1 006 eur. Pri bývaní v podnájme v Bratislave narástli životné náklady jednotlivcovi zo 693 eur na 819 eur, v prípade rodiny to bolo z 1 398 eur na 1 659 eur. V Banskej Bystrici boli tieto náklady na nižšej úrovni, tiež však v minulom roku výrazne vzrástli. Pre jednotlivca sa zvýšili z 596 eur na 696 eur, pre štvorčlennú rodinu z 1 327 eur na 1 559 eur.

Prezentovaná hodnota životného minima podľa analytikov nepredstavuje navrhovanú výšku sociálnych dávok, či sumu garantovaného životného minima. Ide skôr o príklad realistickej referenčnej hodnoty, ktorá umožňuje lepšie nastaviť sociálne politiky. „Zreálnenie referenčnej hodnoty, jej valorizácia odvodená od rastu relevantných nákladov a jej pravidelné prehodnotenie, napríklad raz za 10 rokov, by tak mohlo potenciálne zvýšiť adresnosť a transparentnosť sociálneho systému,“ doplnili.

ilustračné foto

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM