Veľa mladých Slovákov žije v zahraničí: Organizácia ich chce prilákať späť domov

Nezisková organizácia LEAF pripravila pre Slovákov žijúcich v zahraničí viac ako 90 pracovných príležitostí. Cieľom je dostať mladých ľudí naspäť na Slovensko.

Ilustračný obrázok k článku Veľa mladých Slovákov žije v zahraničí: Organizácia ich chce prilákať späť domov
Zdroj: TASR

Najväčšia šanca, že sa Slováci zo zahraničia vrátia domov, je v období tesne po skončení univerzity. „Aj preto sú tieto pozície určené práve mladým ľuďom, ide najmä o stáže a absolventské ponuky,“ uviedla riaditeľka programu SPAP Jana Trnovská. V posledných rokoch mali mladí ľudia záujem najmä o miesta, ktoré majú analytický charakter. „Často ide o oblasti v marketingu, konzultácií, ale aj projektové pozície. V biznis sektore mladých láka najmä práca so startupmi,“ priblížila.

Podľa Trnovskej rastie i podiel príležitostí zo štátnej správy. Ide takmer o tretinu ponúk. „Najatraktívnejšou príležitosťou, kam sa hlási najviac mladých zo zahraničia, je Kancelária prezidenta SR. Zaznamenávame tam niekoľkonásobne viac ľudí ako na ostatné pozície,“ povedala Trnovská.

V rebríčku najžiadanejších príležitostí vo verejnom sektore sú aj Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Ministerstvo hospodárstva SR a Transparency International.

„V biznis sektore to boli ponuky v US Steel Košice, Neulogy Ventures, Crowdberry a Forbes,“ poznamenala. Menší záujem je o technické pozície mimo Bratislavy.

„Naším cieľom nie je priniesť vysokú kvantitu pracovných ponúk, aké si môžu Slováci v zahraničí vyhľadať a zabezpečiť aj sami. Snažíme sa prinášať príležitosti, ktoré vedia konkurovať ponukám v zahraničí. Vďaka nim majú šancu zistiť, že aj na Slovensku je veľa atraktívnych príležitostí v organizáciách so zaujímavou náplňou a vysokým potenciálom na osobný rast,“ dodala Trnovská.

Na projekte sa doteraz zúčastnilo viac ako 500 mladých Slovákov, ktorí žili z zahraničí, pričom zhruba 50 z nich zostalo žiť doma.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame