J. E. Bruno: U. S. Steel Košice prepúšťanie neplánujú

Košické železiarne oznámili začiatkom týždňa skrátenie pracovného času na štyri dni v týždni, ktoré by malo trvať do konca mája.

Železiarne U. S. Steel Košice (USSK) neplánujú hromadné prepúšťanie zamestnancov a súčasný nepriaznivý stav na trhu s oceľou sú schopné prekonať aj v dlhšom časovom horizonte. Povedal to vo Washingtone viceprezident U. S. Steel James E. Bruno po stretnutí premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) so zástupcami firiem podnikajúcich na Slovensku.

Košické železiarne oznámili začiatkom týždňa skrátenie pracovného času na štyri dni v týždni, ktoré by malo trvať do konca mája. Aký bude vývoj na trhu s oceľou, Bruno nechcel odhadovať. „To skutočne záleží na tom, čo sa bude diať všeobecne v ekonomike Európskej únie,“ povedal.

Podľa Bruna neexistuje žiadne rozhodnutie o prepúšťaní zamestnancov ani po 1. júni, keď vyprší dohoda s odborármi o skrátení pracovného času.

„V tomto bode neexistujú žiadne zámery k tomuto kroku, to môžem povedať s istotou. Jedna z iniciatív, ktorú máme ako väčšina firiem, je riadenie a zlepšovanie produktivity zamestnancov,“ dodal viceprezident.

U. S. Steel podľa Bruna hľadajú aj naďalej možnosti, ako v košickom závode investovať a zvyšovať produktivitu práce. Pripomenul, že už v januári ohlásili USSK výstavbu novej linky na výrobu elektrotechnickej ocele bez orientácie zrna (NGO) v prepočte asi za 114 miliónov eur. *

„Jedným z našich cieľov, ktorý máme spoločne s predsedom vlády, je zvyšovanie životnej úrovne našich zamestnancov v regióne,“ podotkol Bruno.

Podľa Pellegriniho sa v najbližšom období nechystá ani predaj železiarní. „Podnik v Košiciach patrí stále medzi najziskovejšie v rámci skupiny, a preto si nemyslím, že je momentálne na stole otázka, že by sa skupina chcela zbaviť svojej profitabilnej firmy na Slovensku,“ povedal premiér.

Zdroj: TASR