Základné platy duchovných sa zvýšili: Od januára poskočili o 4,8 percenta

Základné platy duchovných cirkví a náboženských spoločností sa od začiatku januára zvýšili o 4,8 percenta. Navýšenie základných platov schválila vláda na ostatnom zasadnutí v decembri 2017.

Ilustračný obrázok k článku Základné platy duchovných sa zvýšili: Od januára poskočili o 4,8 percenta
Zdroj: TASR

Základné platy duchovných sa podľa odslúžených rokov delia na 11 platových stupňov. Od 1. januára je najnižší základný plat 310,64 eura mesačne, v roku 2017 bol 296,41 eura. Najvyšší základný plat sa z vlaňajších 752,48 eura zdvihol na 788,60 eura mesačne. Zvýšenie sa týka 3624 duchovných a ročne ide o 1 402 208 eur.

Podľa zákona o hospodárskom zabezpečení cirkví a náboženských spoločností štátom sa základný plat duchovných v príslušnom roku zvýši o rovnaké percento či sumu a v rovnakom termíne, ako sa zvýši základná stupnica platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.

Od 1. januára sa teda základné platy zvýšili o 4,8 percenta.

Ministerstvo kultúry SR uviedlo, že na ocenenie vysokej kvality výkonu môže príslušná cirkev zvýšiť príslušný tarifný plat duchovného až o 30 percent. Duchovnému ďalej patrí hodnostný prídavok určený rozpätím v závislosti od skupiny funkcie, ktorú vykonáva v rámci svojej činnosti. „Nárok na príspevok zo štátneho rozpočtu na platy duchovných si uplatňuje v súčasnosti 12 z 18 regis­trovaných cirkví a náboženských spoločností,“ uzavrel rezort kultúry.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR